×
 • Lajme
 • Lajme

  Lutfi Haziri pyetet pse Gjilani nuk ka asnjë ministër, kjo është përgjigja e tij

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Lutfi Haziri kryetar i komunës së Gjilanit në një konferencë për media ka folur edhe sa i përket emërimit të zëvendësministrave nga komuna e Gjilanit të cilët i ka përgëzuar.

  I pyetur pse Gjilani nuk ka asnjë ministër, ai ka thënë se nuk ka qenë i interesuar që të shtynte persona në pozita udhëheqëse në Qeverinë Hoti pasi deputet e zgjedhur të cilët edhe ashtu janë të paktë nga Gjilani nuk ka qenë e rrugës që ti lirojnë pozitat e tyre.

  “Në hapin e dytë të zv.ministrave do të ketë emra dhe profesionistë që do t’i bashkohen qeverisë për të ndihmuar në realizimin e programit qeverisës, prej tyre do të ketë edhe nga Gjilani. Ai ka thënë se Gjilani ka përfaqësim më të vogël në histori, LDK ka 4 deputetë, VV ka 3 deputetë. Çështja e ministrave është e profilit, programit politik dhe interesave politike për përfaqësim. S’kam pas interes me shty dhe me mbështet përfaqësim në nivel të ministrave në këtë mandat”, ka deklaruar Haziri.

  Ai ka thënë se as vet ska pranuar të marr pozita në Qeverinë Kurti pasi ka qenë i interesuar që të përfundoj mandatin e kryetarit të komunës së Gjilanit.

  “Vet nuk kam pranuar në qeverisjen LDK -VV me marrë pjesë, pasi kam dashur me kry mandatin tim si kryetar i Gjilanit dhe askush tjetër nuk ka pas interesim. S’kam qenë i interesuar që deputetët të zgjedhur me marrë pozitën e ministrave”, tha Haziri./Express

  NimiTV, dhurata ideale e fundvitit
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, duke ka folur për kapacitetet, projektet dhe objektivat e FSK-së, theksoi se synimi final është anëtarësimi i...
  Lajme18 Qershor 2024
  Nënkryetaria e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Saranda Bogujevci, së bashku me deputetin Erxhan Galushi, i cili e kryeson Grupin e Miqësisë...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka shkruar në platformën X”, për shtatoren e ngritur për Leotrim Ahmetin në Skenderaj, 7-vjeçari që u...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Lajme18 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim emisarin special të BE-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Për të mërkurën parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe shumë i nxehtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.