×
 • Tenderët
 • Tenderët

  Loja me tenderë në komunën që e drejton Xhafer Tahiri

  FrontOnline
  30 Gusht 2019

  Për larje normale të automjeteve komuna e Vushtrrisë që drejtohet nga Xhafer Tahiri, Operatorit Ekonomik (OE) të kontraktuar për këtë punë duhet t’i paguaj 2,95 euro, e deri sa për larje speciale të automjeteve komuna Operatorit të njëjtë duhet t’i paguaj 2,5 euro, apo 0,45 euro më pak.

  Çmimi për larje normale të automjeteve është çmim i tregut, por jo edhe çmimi për larje speciale, pasi që çmimi i tregut është shumë herë më i lartë se sa ai që e ka ofruar kompania me të cilën tashmë Komuna ka bërë kontratë.

  Por, duke përdor çmime të tilla Operatori Ekonomik më të cilin komuna ka nënshkruar kontratën ka dalë edhe të jetë fitues i këtij procesi të prokurimit.

  Në kontratën e siguruar nga Front Online thuhet se për 2920 larje të zakonshme, komuna e Vushtrrisë duhet t’i paguaj Operatorit Ekonomik 8,614 euro, e deri sa për 44 larje speciale të automjeteve komuna duhet t’i paguaj Operatorit Ekonomik  “Gumnishta” me të cilin ka kontratë 110 euro, apo 2,5 euro për copë.

  Po ashtu, edhe çmimi për larje të motorëve të kerrit duket të jetë çmim manipulativ pasi që çmimi prej 1,75 euro është çmim shumë më i ulët se sa që është çmimi real në treg.

  Burime të Front Online brenda komunës bëjnë të ditur se çmimet janë manipulative, pasi që sipas tij janë shumë të rralla herët kur behët larje speciale e kerreve zyrtarë, por edhe kur pastrohen motorët e tyre / Front Online /

  Comodita me dyshekët e saj në Panairin MOW, fiton klientë të rinj në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme24 Nëntor 2023
  Zyrtarët e shtetit të Kosovës do t’i kenë në dispozicion një vjeçar veturat e markave “Dacia” dhe “Renault” për shfrytëzimin e të...
  Sport21 Nëntor 2023
  Skënderaj, i  drejtuar nga Fadil Nura, sapo ka nënshkruar kontratën në vlerë rreth 600 mijë euro për rregullimin e tribunave të stadiumit...
  Tenderët14 Nëntor 2023
  Koorporata Energjetike e Kosovës -KEK ka shpërblyer me tender në vlerë mbi 200 mijë euro kompaninë Rojet e Nderit për sigurimin e...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony J. Blinken, ka uruar qeverinë dhe popullin shqiptar me rastin e 111-vjetorit të Pavarësisë. Përmes një deklarate...
  Sport28 Nëntor 2023
  Ylli i futbollit Xherdan Shaqiri e ka uruar 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Futbollisti i Chikago Fire dhe Përfaqësueses së Zvicrës e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar pavarësinë e Shqipërisë të gjithë shqiptarëve në mbarë botën. “Urime Dita e Pavarësisë së Shqipërisë të gjithë...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Historiani Jusuf Buxhovi në një rrëfim për Front Online ka folur për kohën e para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, ndarjen e...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Në festën e 28 Nëntorit, është inauguruar në qendër të Gjilanit, shtatorja e tribunit të kombit, Ramiz Cërnica. Nën përkujdesjen e kryetarit...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.