×
 • Lajme
 • Lajme

  Loci: Vetëm dy raste nga Peja me COVID-19 janë duke u trajtuar në Klinikën Infektive

  FrontOnline
  19 Qershor 2020

  Numri i të infektuarve me COVID-19 në Komunën e Pejës ditëve të fundit është rritur.

  Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Pejës, Petrit Loci ka thënë për RTV Dukagjinin se janë të shqetësuar për numrin shumë të lartë të vatrave në krahasim me valën e parë të përhapjes së coronavirusit.

  “Më parë kishim numër më të madh të infektuarve por vatrat ishin më të pakta dhe kjo për ne paraqet një sfidë të re pasi tani përhapja më e madhe dhe më e shpejtë në zona urbane është e mundshme”, tha ai.

  Loci ka thënë se dy persona nga kjo komunë janë të shtrirë në Klinikën Infektive dhe kanë kaluar një periudhë të vështirë me COVID-19.

  “Momentalisht janë në gjendje stabile dhe duke u rikuperuar. Dashtë Zoti së shpejti të kthehen në shtëpitë e tyre dhe ta vazhdojnë vetizolimin e të shërohen”.

  Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Pejës thotë se gjithë pacientët tjera nga kjo komunë janë në trajtim shtëpiak dhe disa prej tyre kanë simptoma sporadike por pjesa dërmuese kanë gjendje të mirë shëndetësore.

  Loci thotë se gjatë ditëve të fundit është bërë një punë intensive në testimin e kontakteve të dyshuara.

  Në Pejë numri i rasteve aktive me coronavirus ka shkuar në 44, raste këto që janë shënuar nga 1 qershori pasi më parë të gjitha rastet ishin shëruar.

  Numri i përgjithshëm i të prekurve me COVID-19 në Pejë ka shkuar në 118 derisa dy prej tyre kanë ndërruar jetë.

  Filloi aplikimi për gjeneratën e 10-të të KEDS Academy për nxënës dhe studentë të rinj
  Nga Rubrika
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Kronika03 Dhjetor 2023
  Policia ka pranuar një informatë se në një pompë derivatesh nga dy persona rë dyshuar po kryhet shit-blerje e substancave narkotike. Ata...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë sot ka caktuar masën e paraburgimit për një muaj ndaj Naim Murselit, Granit Plavës dhe Kushtrim Kokallës lidhur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Jugu i Gjermanisë ka nisur të këndellet pas borës së parë të madhe në këtë sezon. Aeroporti i Mynihut i ka rikthyer...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.