×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kompania amerikane ‘Moderna’, deri në fund të vitit do të prodhojë 20 milionë doza të vaksinës eksperimentale kundër coronavirusit

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Kompania bioteknike amerikane ‘Moderna’, ka njoftuar se deri në fund të vitit do të prodhojë 20 milionë doza të vaksinës eksperimentale kundër coronavirusit.

  Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, njoftimi i bërë pas aplikimit tek rregullatorët e tregjeve në SHBA, vjen pasi shefi ekzekutiv i Modernas, Spehane Bancel, pati njoftuar se kompania planifikon të kërkojë autorizim emergjent për aplikimin e vaksinës tek grupet të cilat gjenden në rrezik të lartë për jetë.

  Përdorimi i vaksinës do të zbatohet tek këta pacientë në rast të se ajo rezulton të paktën 70 për qind efektive.

  Moderna e cila nuk ka sjellë asnjëherë në treg ndonjë vaksinë, i ka marrë gati 1 miliard dollarë nga qeveria amerikane, në kuadër të programit Operation Warp Speed, kompania ka arritur gjithashtu një marrëveshje furnizimi prej 1.5 miliard dollarësh me SHBA-në.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  43 persona kanë mbetur të vdekur pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, deklaroi se imazhi i Kosovës në sytë e ndërkombëtarëve nuk është në të njëjtat nivele...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Analisti Visar Ymeri, në “Debat Plus” në RTV Dukagjini, ka thënë se deklaratat e ambasadorit amerikan në Kosovë, Jeffrey Hoverier, nuk janë...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Një takim privat i Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara pritet të zhvillohet në Nju Jork. Ky takim do të mbahet...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Organizata PIPOS, e ka realizuar një hulumtim rreth punës së Qeverisë së Kosovës. Një nga temat e trajtuara në këtë hulumtim që...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbi 47 përqind e qytetarëve të Kosovës besojnë se Qeveria e Kosovës do ta pranojë Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe. Këtë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Këshilltari në Ministrinë e Jashtme dhe Diasporës, Çerim Bajrami, është sulmuar fizikisht nga një person pasditen e së enjtes, me ç’rast ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.