×
Etiketë: doza
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Kompania bioteknike amerikane ‘Moderna’, ka njoftuar se deri në fund të vitit do të prodhojë 20 milionë doza të vaksinës eksperimentale kundër coronavirusit. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, njoftimi i bërë pas aplikimit tek...
Bota/Rajoni13 Gusht 2020
Komisioni Europian njoftoi sot se ka rezervuar në emër të vendeve anëtare të BE-së deri në 400 milionë doza të vaksinës së mundshme kundër COVID-19, e zhvilluar nga kompania amerikane “Johnson & Johnson”. “Bisedimet eksploruese...
Bota/Rajoni12 Gusht 2020
Shtetet e Bashkuara kanë arritur marrëveshje në vlerë të 1.5 miliard dollarëve me kompaninë Moderna, për furnizim me 100 milionë doza të vaksinës eksperimentale kundër koronavirusit. Kjo marrëveshje është bërë e ditur nga Shtëpia e...
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
Qeveria Federale e Zvicrës ka nënshkruar kontratën paraprake për një vaksinë të mundshme kundër koronavirusit me kompaninë amerikane “Moderna”, shkruan srf.ch. Kështu, siç bën të ditur Qeveria, Zvicra do të marrë 4.5 milion doza vaksinimi...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Bashkimi Evropian ka njoftuar të premten se ka arritur marrëveshje me gjigantin farmaceutik francez, Sanofi për 300 milionë doza të vaksinës potenciale për koronavirus. Komisioni Evropian, që ka negociuar këtë marrëveshje, ka thënë se do...
Bota/Rajoni29 Korrik 2020
Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruar një marrëveshje të katërt të vaksinave të koronavirusit, duke siguruar deri në 60 milionë doza të një trajtimi eksperimental që po zhvillohet nga gjigantët e barnave. GSK dhe...
Bota/Rajoni20 Korrik 2020
Mbretëria e Bashkuar ka siguruar qasje të hershme në 90 milionë doza të vaksinave Covid-19 përmes partneriteteve me kompani farmaceutike. Të përfshira në shifër janë 30 milionë doza të një vaksine që po zhvillohet nga...
Bota/Rajoni06 Korrik 2020
Gjermania ka vetëm disa qindra doza të ilaçit Remdesivir kundër Covid- 19, tha ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn para ligjvënësve të BE-së. Ai bëri thirrje që prodhimi i ilaçit të kalojë në Evropë. "Ne...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Bashkimi Evropian pritet të miratojë përdorimin e ilaçit antiviral Remdesivir për trajtimin e pacientëve me Covid-19, mbi moshën 12 vjeç. Ndërkohë, zyrtarët në Bruksel kanë filluar negociatat me Gilead Sciences për të siguruar dozat e...
Bota/Rajoni19 Qershor 2020
Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpreson që qindra doza të vaksinave kundër Covid-19 mund të prodhohen deri në fund të vitit dhe të jenë në cak më të prekurit nga virusi. Ende nuk ka vaksinë,...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.