×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbretëria e Bashkuar siguron qasje të hershme në 90 milionë doza të vaksinave për Covid-19

  FrontOnline
  20 Korrik 2020

  Mbretëria e Bashkuar ka siguruar qasje të hershme në 90 milionë doza të vaksinave Covid-19 përmes partneriteteve me kompani farmaceutike.

  Të përfshira në shifër janë 30 milionë doza të një vaksine që po zhvillohet nga BioNTech dhe Pfizer, marrëveshja e parë që të dy kompanitë kanë nënshkruar me çdo qeveri, njofton Klan Kosova.

  Kjo vaksinë ka arritur provat e fazës 2.

  Marrëveshja e dytë është një marrëveshje në parim për 60 milionë doza të një vaksine që po zhvillohet nga Valneva, me një mundësi për të marrë një shtesë prej 40 milionë doza nëse kjo vaksinë dëshmohet të jetë e sigurt, efektive dhe e përshtatshme.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që do të mbesin nesër pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Jeta e kryeministrit sllovak Robert Fico nuk është më në rrezik, pas atentatit me të cilin është përballur ditë më parë, ka...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Shirat e rrëmbyeshëm dhe stuhitë po godasin rreth pjesës veriore të Italisë, Francës dhe Gjermanisë, derisa jugu i Italisë është goditur nga...
  Të tjera
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...
  Lajme19 Maj 2024
  Ambasadori i ShBA-së, Jeffrey Hovenier, ka thënë se është i nderuar që ishte i pranishëm në momentin kur është nënshkruar marrëveshja kundër...
  Lajme19 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, mirëpriti sot nënsekretaren e Departamentit të Shtetit amerikan për Çështje dhe Diplomaci Publike, Elizabeth Allen. Në fillim...
  Lajme19 Maj 2024
  Pas një periudhe të gjatë që nuk e kishin parë djalin e tyre, prindërit e ish-presidentit Thaçi sërish kanë marrë rrugën e...
  Lajme19 Maj 2024
  Një numër i madh i infermierëve kanë kërkuar licencën e plastifikuar si kusht për t'u punësuar jashtë vendit, kryesisht në Gjermani. Nga...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.