×
Etiketë: bashkuar
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Britania e Madhe ka raportuar edhe 4,044 raste të reja me coronavirus. Krahasuar me 5,693 rastet e së dielës, kjo është një ulje e rasteve të të infektimit me virus, tregojnë shifrat e Departamentit të...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Vendet evropiane kanë vendosur kufizime të reja pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se rastet globale me COVID-19 kishin shkuar në mbi 30 milionë. Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, autoritetet në Francë dhe Mbretërinë e...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
“Ne jemi të bindur se në zgjedhjet e 30 gushtit do t’ia arrijmë t’i fitojmë dy deputetë”, deklaroi Genci Nimanbegu në një intervistë për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, i cili së bashku me Nik Gjeloshaj kryesojnë...
Bota/Rajoni12 Gusht 2020
Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar pësoi rënien e saj më të madhe të tremujorin e dytë të këtij viti, midis prillit dhe qershorit pasi masat e parandalimit të koronavirusit e shtynë vendin zyrtarisht në recesion....
Bota/Rajoni07 Gusht 2020
46,511 njerëz kanë vdekur në Mbretërinë e Bashkuar pas testimit pozitiv për koronavirus, 98 vetëm dje, njoftuan zyrtarë qeveritarë. Këtu përfshihen vetëm njerëzit të cilët ishin testuar për COVID-19, ndërsa shifra reale e vdekjeve konsiderohet...
Lajme29 Korrik 2020
Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott, kanë nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi, përmes të cilit Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të mbështesë projektet e përbashkëta...
Lajme29 Korrik 2020
Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abbott, kanë nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi, përmes të cilit Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar do të mbështesë projektet e përbashkëta...
Bota/Rajoni29 Korrik 2020
Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka nënshkruar një marrëveshje të katërt të vaksinave të koronavirusit, duke siguruar deri në 60 milionë doza të një trajtimi eksperimental që po zhvillohet nga gjigantët e barnave. GSK dhe...
Bota/Rajoni22 Korrik 2020
Mbretëria e Bashkuara nuk e votoi largimin nga Bashkimi Evropian për shkak të ndonjë presioni nga Rusia, tha të mërkurën, kryeministri britanik, Boris Johnson, pas një raporti të publikuar nga Komiteti i Sigurisë i cili...
Bota/Rajoni20 Korrik 2020
Mbretëria e Bashkuar ka siguruar qasje të hershme në 90 milionë doza të vaksinave Covid-19 përmes partneriteteve me kompani farmaceutike. Të përfshira në shifër janë 30 milionë doza të një vaksine që po zhvillohet nga...
Bota/Rajoni10 Korrik 2020
Udhëtarët e dhjetëra vendeve që arrijnë në Mbretërinë e Bashkuar, nga sot, nuk do të duhet të vetizolohen për dy javë, për shkak të koronavirusit. Rregullat që janë vendosur në fillim të qershorit, janë lehtësuar...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka thënë përmes një video-mesazhi në Facebook, se ky 4 korrik do të jetë ndryshe nga të tjerët. Kim u shpreh se ndonëse duhet të qëndrojnë të distancuar...
Bota/Rajoni03 Korrik 2020
Ia vlen ta mbash të bashkuar Evropën, deklaroi kancelarja gjermane Angela Merkel gjatë një fjalimi në Bundesrat. Gjatë fjalimit në Bundesrat, trupi legjislativ që përfaqëson 16 landet e Gjermanisë në nivel federal, kancelarja bëri edhe...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.