×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Johnson: Mbretëria e Bashkuar nuk e votoi largimin nga BE-ja për shkak të ndonjë presioni nga Rusia

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Mbretëria e Bashkuara nuk e votoi largimin nga Bashkimi Evropian për shkak të ndonjë presioni nga Rusia, tha të mërkurën, kryeministri britanik, Boris Johnson, pas një raporti të publikuar nga Komiteti i Sigurisë i cili thotë se qeveria kishte dështuar të hetonte nëse Moska kishte ndërhyrë në këtë proces.

  “Qytetarët e vendit nuk e votuan largimin nga BE-ja për shkak të ndonjë presioni nga Rusia, apo për shkak të ndonjë ndërhyrjeje të jashtme”, u shpreh Johnson.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, lidhur me këtë rast, sekretari britanik i transportit, Grant Shapps, deklaroi të mërkurën se nuk ka asnjë dëshmi të ndërhyrjes së Rusisë në procesin e Brexit-it.

  Komiteti i Sigurisë publikoi të martën raportin e Rusisë, i cili thuhet se kjo e fundit kishte ndërhyrë në referendumin e pavarësisë së Skocisë në vitin 2016, mirëpo që i njëjti raport nuk posedonte prova të mjaftueshme për ndërhyrjen ruse ndaj Brexit-it.

  “Duhet të ketë prova për sa i përket kësaj çështjeje, mirëpo nuk ka fare”, tha Shapps.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Një foshnje 9-muajshe ka vdekur në Spitalin e Përgjithshëm në Ohër. Kështu ka bërë të ditur SPB-Ohër, njofton Klankosova.tv. Në njoftim thuhet...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Kryesia e Bashkimit Demokratik për Integrim mbajti takim të jashtëzakonshëm në selinë në Tetovë. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti thotë se LSDM...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Të tjera
  Lajme18 Maj 2024
  Sot në rrugën “Dëshmorët e Hereqit” në Gjakovë, policia ka identifikuar dhe ndaluar dy automjete, ngasësit e të cilave bënin gara shpejtësie....
  Lajme18 Maj 2024
  Gramos Agusholli nga Lëvizja Vetëvendosje tregon se si parti janë të gatshëm të shkojnë në zgjedhje kurdo që kryeministri të merret vesh...
  Lajme18 Maj 2024
  Partitë politike në Kosovë po kërkojnë zgjedhje të parakohshme. Ditë më parë kryeministri Albin Kurti u bëri ftesë opozitës për takim, në...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm i Shqiprisë, Taulant Balla gjatë vizitës zyrtare që po zhvillon në Spanjë u prit në një takim në Drejtorinë...
  Bota/Rajoni18 Maj 2024
  Ambasadori i Bosnje-Hercegovinës në Kombet e Bashkuara, Zllatko Llagumxhija ka bërë të ditur se është arritur pajtueshmëri për tekstin përfundimtar të rezolutës...
  Lajme18 Maj 2024
  Këshilltari i zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi, Klisman Kadiu, ka thënë se Serbia po vazhdon politikën e saj destruktive pa u ndëshkuar, ndërsa Kosova...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.