×
Etiketë: beja
Front TV24 Shtator 2020
Një takim ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe po paralajmërohet të ndodhë në ditët në vijim, duke mos përmendur datë. Bashkimi Evropian në një përgjigje për Front Online thotë se takimi ndërmjet Prishtinës e Beogradit...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Bashkimi Evropian tha se shumë prej projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, janë duke u zhvilluar në kuadër të Kornizës së Investimeve në Ballkanin Perëndimor....
Lajme20 Shtator 2020
Bashkimi Evropian mbështet secilën nismë e cila ka për qëllim rritjen e bashkëpunimit rajonal në Ballkanin Perëndimor. Nëse ideja e asaj që është quajtur Mini-Schengen është kjo, atëherë edhe BE-ja e mbështet atë. Në BE...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Raportuesi për Serbinë i Parlamentit Euyropian, Vladimir Bilcik, u shpreh i ashpër dhe i pakënaqur ndaj Serbisë dhe e theksoi faktin se asnjë kapitull nuk u hap me Serbinë për negociatat për anëtarësim në BE...
Front TV16 Shtator 2020
Kosova dhe Serbia do të takohen përsëri në Bruksel. Të enjten, në kryeqendrën diplomatike evropiane, takimi do të jetë i nivelit të ekspertëve. Dy janë temat, të cilat nikoqiri i dialogut, do t`ua vë në...
Lajme04 Shtator 2020
Bashkimi Evropian duhet të përfshihet në zgjidhjen e çështjes së Kosovës, sepse Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk mund ta zgjidhin atë çështje më vetë, ka thënë Wolfgang Petritsch, ish-i dërguari i BE-së për Kosovën....
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Bashkimi Evropian kritikoi Hungarinë për një politikë diskriminuese kufitare dhe tha se do të propozojë një pako të rregullave të përbashkëta në lidhje me kufizimet e udhëtimit. Më 28 gusht, Hungaria tha se do të...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Negociatat të ndërmjetësuara nga BE për normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, mund të përfundojnë me një marrëveshje brenda muajve, sipas të dërguarit të BE-së, Miroslav Lajçak. Negociatat që u ndërprenë në 2018, por...
Bota/Rajoni27 Gusht 2020
Ambasadorët e delegacionit të Bashkimit Evropian dhe vendeve anëtare të BE-së i thanë ministrit të Jashtëm bjellorus se përndjekja e anëtarëve të opozitës ishte e papranueshme dhe u bënë thirrje autoriteteve të këtij vendi që...
Bota/Rajoni19 Gusht 2020
Bashkimi Evropian ka thënë të mërkurën se nuk do të njohë rezultatet e zgjedhjeve në Bjellorusi dhe do të vendosë sanksione ndaj personave të përfshirë në mashtrimet zgjedhore si dhe në shtypje të protestave, ka...
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Bashkimi Evropian ka mirëpritur njoftimin për normalizimin e marrëdhënieve midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, duke vlerësuar lartë rolin e Shteteve të Bashkuara në këtë proces. “Bashkimi Evropian ka promovuar për vite me radhë...
Bota/Rajoni05 Gusht 2020
Bashkimi Evropian e ka aktivizuar sistemin e mbrojtjes civile për të mbledhur punëtorë të ekipeve emergjente dhe pajisje të nevojshme nga 27 vendet anëtare për t’i ndihmuar Bejrutit të Libanit. Komisioni Evropian tha se plani...
Lajme04 Gusht 2020
Ish-ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj, përmes një reagimi ka thënë se Bashkimi Evropian nuk e tha asnjë fjalë për raketat që Serbia i bleu së fundmi nga Kina. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, njëherësh...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.