×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Lajçak: BE-ja mund të arrijë marrëveshje Kosovë-Serbi brenda pak muajsh

  FrontOnline
  01 Shtator 2020

  Negociatat të ndërmjetësuara nga BE për normalizimin e marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, mund të përfundojnë me një marrëveshje brenda muajve, sipas të dërguarit të BE-së, Miroslav Lajçak.

  Negociatat që u ndërprenë në 2018, por rinisën sërish në korrik, pasi Kosova vendosi tarifa në produktet serbe.

  I pyetur nëse një marrëveshje mund të arrihet, Miroslav Lajçak  i dërguari i BE-së u tha reporterëve se do ishte e gabueshme të bëhet ndonjë parashikim për një datë të caktuar, pasi ekzistojnë ‘’çështje që janë të komplikuara e që kërkojnë zgjidhje”, transmeton Gazeta Metro.

  ‘’Le të shohim sa kohë na duhet, por unë po flas për çështje muajsh, nuk po flas për çështje vitesh. Të dy palët janë të vendosur, dy palët janë serioze dhe respektojnë njëra tjetrën”, shtoi ai.

  Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë gjatë kësaj jave pritet të takohen në SHBA, në lidhje me çështjet e bashkëpunimit ekonomik, përcjell Reuters.

  Ndryshe, BE ka njoftuar se brenda muajit shtator mund të ketë takim mes dy palëve, por pa dhënë një datë të saktë. Ndërkaq, emisari i ShBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell pret më 4 shtator në Washington delegacionin e Prishtinës dhe atë të Beogradit, ku deri tani është thënë se do të bisedohet vetëm për çështje ekonomike. Në disa media vendore nga burime të tyre kanë raportuar se në takim mund të marrë pjesë edhe presidenti amerikan, Donald Trump, mirëpo një gjë e tillë nuk është konfirmuar.

  OFERTË për Black Friday, Festën e Flamurit dhe Pikën e Re në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Të shtëna me armë zjarri ka pasur sonte në Koplik të Shqipërisë, nga ku ka mbetur i plagosur një person i moshës...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Mungesa e fuqisë punëtore – të tjera apo dhe pa kualifikime – po pengon kryesor ekonomik në Gjermani . Sipas Ministrit Federal...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Për të premten parashikohet të mbajë mot me vranësira të shpeshta dhe intervale me diell, ku priten edhe reshje lokale shiu, të...
  Të tjera
  Lajme29 Shkurt 2024
  Në emisionin “Pressing” të T7 janë të ftuar dy deputetë të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Bekim Haxhiu dhe Ariana Musliu-Shoshi, përballë...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Mbrëmjen e së enjtes, në Vushtrri një shtëpi është kapluar nga zjarri derisa janë raportuar vetëm dëme  materiale. Zëdhënësi i Policisë së...
  Bota/Rajoni29 Shkurt 2024
  Aleatët politikë të presidentit turk, Rexhep Tajip Erdogan duan të rimarrin kontrollin e Stambollit në zgjedhjet lokale të marsit. Mediat e pavarura...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prizren ua ka vazhduar masën e paraburgimit edhe për nga dy muaj katër të dyshuarve për grabitjen në Suharekë,...
  Lajme29 Shkurt 2024
  Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, tha se në shëndetësi nuk ka zhvillim nga Qeveria Kurti, por sipas tij ka vetëm degradim. Sipas...
  Sport29 Shkurt 2024
  Edon Zhegrova po kalon një sezon të karrierës te Lille në elitën e futbollit francez. Ylli kosovar është prej futbollistëve më të...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.