×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  A do të diskutohet në Bruksel për Asociacionin? Flasin nga BE-ja

  FrontOnline
  16 Shtator 2020

  Kosova dhe Serbia do të takohen përsëri në Bruksel.

  Të enjten, në kryeqendrën diplomatike evropiane, takimi do të jetë i nivelit të ekspertëve.

  Dy janë temat, të cilat nikoqiri i dialogut, do t`ua vë në tavolinë Skender Hysenit dhe Marko

  Gjuriqit, dy krye ekspertëve, njërit të Kosovës dhe tjetrit të Serbisë.

  Këto tema i zbulojnë për Front Online pikërisht nga vendi ku do të mbahet ky takim.

  “Temat në diskutim janë marrëveshjet për komunitetet jo shumicë dhe zgjidhja e kërkesave të ndërsjella financiare dhe pasurisë”, thuhet në përgjigjen e zëdhënësit të BE-së për Çështje të Jashtme dhe të Sigurisë, Peter Stano, dhënë portalit Front Online.

  Këtë deklaratë, shoqëria civile, e ka konsideruar si lojë fjalësh.

  Sipas Arton Demhasajt nga organizata ÇOHU, tema e vërtetë e takimit do të jetë Asociacioni.

  “Çka nënkuptoj unë me të  drejtat e minoriteteve dhe financimi e tyre në Bruksel? Është Asociacioni vetëm iu ka ndërruar emri. Diçka do të diskutohet në Bruksel deri sa po flitet kaq shumë. Po luhet loja e fjalësh, po flasim për Asociacionin, e po thuhet për të drejtat e minoriteteve me shumicë serb”, tregoi Demhasaj për Front Online.

  Diçka të tillë për mediat serbe konfirmoi edhe shefi delegacioni nga Beogradi, Marko Gjuriq,

  Por, pohimet e tij i mohoi kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, një ditë para takimit që përfaqësuesit e tij kosovarë me do të kenë me këtë zyrtar serb.

  “Nuk ka asociacion me kompetenca ekzekutive. Kjo temë nuk do të diskutohet nesër në Bruksel”, tha Hoti në platformën e organizuar nga shoqëria civile për dialogun.

  Ai iu kundërpërgjigj kështu Thaçit i cili e kritikoi ashpër rihapjen e mundshme të kësaj teme, të cilin ky e pati nënshkruar vet më 2013.

  Me mendimin e Presidentit pajtohet edhe analisti politik, Ramush Tahiri.

  “Nuk ka drejtë Hoti ta rihapë çështjen e Zajednicës. Obligimi i Kushtetueses është obligativ”, tha ai për Front Online.

  Pas takimit të së enjtes mes ekipeve të ekspertëve, dialogu mes Kosovës dhe Serbisë në nivelin e udhëheqësve do të zhvillohet më vonë këtë muaj”

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, ka bërë të ditur se është takuar me sekretarin e Kuvendit të...
  Ekonomi24 Qershor 2024
  Banksa Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat e bankave komerciale për muajin maj. BQK thotë se “vlera e përgjithshme e Aseteve të...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeministri Albin Kurti ka uruar Ditën Memoriale të komunitetit egjiptian në Kosovë. Ai, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook,...
  Të tjera
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryeqyteti i Kosovës, Prishtina, është goditur mbrëmë nga vërshime të shumta të shiut. Shumë rrugë janë mbuluar nga uji e shumë biznese...
  Lajme24 Qershor 2024
  Kryetari i Prishtinës Përparim Rama ka paralajmëruar sërish përkeqësim të motit në Prishtinës rreth orës 17:00. Prandaj ai i ka bërë një...
  Bota/Rajoni24 Qershor 2024
  Pasi ka marrë zyrtarisht votimin e Kuvendit, Hristjan Mickoski ka zhvilluar një takim ceremonial me Talat Xhaferin, i cili i ka dorëzuar...
  Lajme24 Qershor 2024
  Qendra Klinike Universitare e Kosovës (QKUK), ka njoftuar se përkundër reshjeve të dendura të shiut dhe pamundësisë së përpunimit të ujit nga...
  Vip24 Qershor 2024
  Gabriela Arapi dhe Ilnisa Agoli janë përballur në “Top Arena” me njëra-tjetrën, ku janë sqaruar edhe për deklaratën që ka bërë ish-konkurrentja...
  Lajme24 Qershor 2024
  Zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, priti sot në një takim lamtumirës ambasadoren e Mbretërisë së Holandës në Kosovë, Carin Lobbezoo. Në njoftimin e lëshuar...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.