×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Mbretëria e Bashkuar pëson rënie të madhe ekonomike

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar pësoi rënien e saj më të madhe të tremujorin e dytë të këtij viti, midis prillit dhe qershorit pasi masat e parandalimit të koronavirusit e shtynë vendin zyrtarisht në recesion.

  Ekonomia është tkurrur 20.4% krahasuar me tre muajt e parë të vitit. Numrat e parë zyrtarë të PBB-së për këtë periudhë tregojnë mbi një të pestën e vlerës ekonomike së humbur qe nga fillimi i vitit, e gjitha kjo e nxitur nga mbyllja e rëndë në muajin prill.

  Të ardhurat e familjarëve ranë ndërsa dyqanet u urdhëruan të mbyllen dhe prodhimi i fabrikave dhe ndërtimeve gjithashtu përsoi ulje.

  Kjo e shtyu Mbretërinë e Bashkuar në recesionin e saj të parë teknik të përcaktuar si dy të katërtat e rënies ekonomike që nga viti 2009.

  Zyra për Statistika Kombëtare (ONS) tha që ekonomia filloi të rritet në muajin qershor sapo qeveria lehtësoi kufizimet.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Të paktën tre persona humbën jetën pasi një helikopter u rrëzua në jug të Mexico City, sipas autoriteteve lokale. Pablo Vazquez, kreu...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Donald Trump do të bëhet ish-presidenti i parë në historinë e SHBA-së që përballet me akuza penale sot, ndërsa në Nju Jork...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Presidenti Emmanuel Macron, ka deklaruar se Franca do të bëjë gjithçka që mundet për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm të konfliktit midis...
  Të tjera
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Azerbajxhani dhe Armenia do të përballen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), lidhur me akuza për “spastrim etnik”, përderisa tensionet ushtarake po...
  Ekonomi15 Prill 2024
  Një delegacion i Bankës Qendrore të Kosovës, i kryesuar nga guvernatori Ahmet Ismaili, po merr pjesë në takimet pranverore të Fondit Monetar...
  Kronika15 Prill 2024
  Rryma dyshohet se ka shkaktuar zjarin në një depo të frutave në Podujevë. Kështu kanë deklaruar para policisë, dëshmitarët. “Raportohet se një...
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.