Bota/Rajoni

Covid-19, OBSH shpreson për miliona doza të vaksinave së shpejti

Covid-19, OBSH shpreson për miliona doza të vaksinave së shpejti
08:56 | 19 Qershor 2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) shpreson që qindra doza të vaksinave kundër Covid-19 mund të prodhohen deri në fund të vitit dhe të jenë në cak më të prekurit nga virusi.

Ende nuk ka vaksinë, por shkencëtarja kryesore e OBSH-së, Soumya Sëaminathan tha se ekspertët në të gjithë botën kanë punuar në më shumë se 200 mundësi. Rreth 10 vaksina të mundshme aktualisht po kalojnë testet njerëzore.

“Unë jam shpresëdhënëse, jam optimiste,” shpjegoi ajo.

“Por zhvillimi i vaksinave është një ndërmarrje komplekse, vjen me shumë pasiguri. E mira është që ne kemi shumë vaksina dhe platforma kështu që edhe nëse e para dështon, ose e dyta dështon, ne nuk duhet të humbasim shpresën, nuk duhet të heqësh dorë ”, raporton BBC.

Prince Caffe: Hape dhe fito preminë kryesore, çdo muaj nga një Fiat 500

Të tjera