Bota/Rajoni

Komisioni për Sëmundje Infektive i Maqedonisë së Veriut: Qeveria të vendos për kufijtë

Komisioni për Sëmundje Infektive i Maqedonisë së Veriut: Qeveria të vendos për kufijtë
12:17 | 03 Korrik 2020

Komisioni për Sëmundje Infektive (KSI) i Maqedonisë së Veriut përsëri i ka besuar Qeverisë çështjen e kufijve. Burime të Alsat brenda KSI-së, brifojnë për një debat të nxehtë pro dhe kundër idesë për mbylljen e kufijve me Kosovën dhe Serbinë.

Jo zyrtarisht mësohet se autoritet kosovare i kanë bërë me dijë autoriteteve në Maqedoni të Veriut se mbyllja e kufijve shkon në favor të tyre pasi vendi jonë është në situatë më të keqe me pandeminë se sa Kosova e cila radhitet e treta për nga përqindja e lartë e incidencës në Evropë.

Disa anëtarë të KSI-së kanë ngritur dyshimet se pas këtij propozimi qëndrojnë qëllime politike dhe se për këtë duhet prononcohet ekskluzivisht Qeveria si organ që ekzekuton vendime politike.

Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…

Të tjera