×
Etiketë: semundje
Lifestyle21 Shtator 2020
Në shumicën e rasteve, gurët në veshka zakonisht janë të vështira për t’u identifikuar. Ndiejmë një d himbje të lehtë, porjo domosdoshmërisht mendojmë për gu rin në veshka. Kjo do të thotë që g urët...
Bota/Rajoni21 Shtator 2020
Me rastin e 21 Shtatorit – Ditës Botërore kushtuar sëmundjes Alzheimer, Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni thotë se në tre vitet e fundit në vendin tonë është bërë përparim i rëndësishëm në diagnostikimin e çmendurisë....
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Qindra njerëz në veriperëndim të Kinës kanë rezultuar pozitivë me një sëmundje bakteriale, deklaruan autoritetet e vendit, një shpërthim i shkaktuar nga një kompani farmaceutike vitin e kaluar. Sipas CNN, Komisioni Shëndetësor i Lanzhou, në...
Kronika10 Shtator 2020
Kërkon ndihmën e shoqërisë 9-vjeçari nga Mitrovica, Riad Aruqi, i cili është diagnostikuar me Thrombosis iliofemoralis bill. Thrombosis vena cava inferior. Haemathuria. Trombocitopenia. Anemia secondaria. Pielonephritits lat.sin. Haemathoma perisplenica. St post appendectomiam ad XXI. Sëmundje...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Për momentin aktivë janë 1.905 raste të të infektuarve me Covid-19, deri më tani nga virusi janë shëruar 12.754, ndërsa 634 persona e kanë humbur jetën. Nga Instituti për shëndet publik kanë vërejtur se javën...
Lajme03 Shtator 2020
Sot është marrë vendimi që mësimi në Kosovë të fillojë nga 14 shtatori. Kjo pasi që vendi vazhdon të ketë numër të lartë të vdekjeve dhe rasteve të prekura nga Covid-19, shkruan IndeksOnline. E sot...
Lajme30 Gusht 2020
Pediatri kosovar, Ismail Lutolli ka dhënë mendimin e tij profesional sa i përket çështjes së hapjes së shkollave në Kosovë. Lutolli është shprehur se shkollat duhet të hapen duke respektuar kështu rregullat dhe rekomandimet. Por...
Lajme18 Gusht 2020
Sipas pulmologut Flamur Marku në Klinikën e Pulmologjisë aktualisht janë duke marrë trajtim 74 pacientë. Prej tyre 59 pacientë janë të konfirmuar pozitiv si dhe 6 të tjerë kanë rezultuar negativ, shkruan Front Online. “Aktualisht...
Lajme11 Gusht 2020
Ish-sekretari i Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi ka theksuar se zyrtarisht nuk kanë pasur dokument të dorëzuar, i cili vërteton praninë e ndonjë sëmundjeje tek i riu Agon Musliu që vdiq derisa ishte në karantinë...
Lajme11 Gusht 2020
Pas një sëmundje të rëndë, sot ka vdekur stomatologu i njohur nga Peja, Dardan Nikqi. Lajmi është bërë i ditur nga Drejtori i Shëndetësisë në Komunën e Pejës, Petrit Loci. Ai ishte një prej stomatologëve...
Lajme06 Gusht 2020
Mbrëmë ka humbur betejën me Covid-19, 34 vjeçari nga Shtimja, Afrim Tafa. I riu ishte punëtor i Komunës së Shtimes. Familjarët e tij kanë treguar për gazetën Objektiv se Afrimi para se të infektohej, ishte...
Bota/Rajoni03 Gusht 2020
Kryetari i Kuvendit të Maqedonisë dhe deputeti i zgjedhur i BDI-së, Talat Xhaferi sot është lëshuar në shtëpi pas kujdesit mjekësor në Klinikën për sëmundje infektive në Shkup, pas problemeve me mushkëritë. Xhaferi nuk ka...
Lajme01 Gusht 2020
Mjeku internist dhe kardiologu, Fahri Beqa, i cili jeton dhe punon prej 12 viteve në Berlin, i ka reaguar Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publik në Kosovë. Në Kosovë, numri i të vdekurve nga koronavirusi ka...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.