×
Etiketë: kufijtë
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Tre nga vendet e rajonit janë për hapjen e kufijve pa pengesa, dhe për dy të tjerat ende pritet përgjigje. Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi janë për hapje të kufijve, dhe po ashtu pritet...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Nga java e ardhshme në Maqedoninë e Veriut pritet që të hiqet testi PCR në kufi, kështu ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe. Filipçe tha se në vend të testeve PCR është...
Bota/Rajoni28 Shtator 2020
Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Sëmundje Infektive në Maqedoninë e Veriut është rekomanduar heqja e PCR testeve negative për shtetasit nga vendet e rajonit, pra edhe për ata të Kosovës. Alsat nga burime...
Lajme18 Shtator 2020
Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi ka thënë se deputetët duhet të kursehen nga deklarimet e tilla në seancë. Ai gjatë interpelancës me temën për hyrjen e xhandarmërisë serbe në Karaçevë të Kamenicës,...
Lajme18 Shtator 2020
Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, në seancën e sotme duke kërkuar angazhim më të madh të Ministrit të punëve të brendshme Agim Veliu për Karaqevën, ka thënë se ky i fundit është...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Ministrat e mbrojtës së Bjellorusisë dhe Rusisë biseduan sot në kryeqytetin Minsk rreth përgatitjeve të stërvitjeve ushtarake ‘Vëllazëria Sllave 2020”. Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandar Lukasenko, deklaroi sot se ka kërkuar nga Presidenti i Rusisë, Vladimir...
Bota/Rajoni16 Shtator 2020
Shkaku i pandemisë, kufijtë e BE-së do të vazhdojnë të jenë të mbyllur për kosovarët që kanë viza, edhe pas rishikimit të listës së vendeve të treta, që është ndërmarrë në fillim të javës. Një...
Lajme16 Shtator 2020
Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj Stublla, zhvilloi sot një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm dhe të Mbrojtjes të Republikës së Irlandës, Simon Coveney. Kryediplomatja Haradinaj Stublla,...
Lajme10 Shtator 2020
Javën e ardhshme do të vendoset për hapjen e kufijve pa kushte ndërmjet vendeve të rajonit. Ky është konstatimi i ministrave të Shëndetësisë së Kosovës dhe Maqedonisë, të cilët u takuan sot në Shkup. Ministri...
Lajme02 Shtator 2020
Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj i është përgjigjur Lutfi Hazirit për çështjen e ndryshimit të kufijve. Nitaj në emisionin “Debat Plus” të RTV Dukagjinit ka thënë se deklarata e Hazirit për kufijtë në kohën e...
Lajme31 Gusht 2020
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) Ramush Haradinaj ka folur rreth procesit të dialogut me Serbinë para takimeve të radhës në Uashington dhe Bruksel. Ai ka thënë kryeministri Avdullah Hoti e ka konfirmimin...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Hungaria do të mbyllë kufijtë për të huajt më 1 shtator, për të ndalur rritjen e numrit të të infektuarve me koronavirus, derisa hungarezët që kthehen nga vendet tjera duhet t’i nënshtrohen masës së karantinës,...
Bota/Rajoni30 Gusht 2020
Hungaria do të mbyllë kufijtë për të huajt më 1 shtator, për të ndalur rritjen e numrit të të infektuarve me koronavirus, derisa hungarezët që kthehen nga vendet tjera duhet t’i nënshtrohen masës së karantinës,...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.