×
 • Lajme
 • Lajme

  Nitaj, Hazirit: Serbia të na njeh në kufijtë aktual, pastaj hapim letrat për shkëmbime

  FrontOnline
  02 Shtator 2020

  Nënkryetari i AAK-së, Muharrem Nitaj i është përgjigjur Lutfi Hazirit për çështjen e ndryshimit të kufijve.

  Nitaj në emisionin “Debat Plus” të RTV Dukagjinit ka thënë se deklarata e Hazirit për kufijtë në kohën e tanishme është tërësisht e gabuar.

  “Kam respekt për Hazirin por ka bërë një deklaratë tërësisht të gabuar në kontekstin kohorë kur po e thotë. Zoti Haziri duhet të presë që Serbia duhet ta njeh Kosovën në kufijtë aktual. Në momentin kur Kosova dhe Serbia njohën në kufijtë ekzistues, i them zotit Haziri hajde po i hapim letrat dhe po i nxjerrim konopët dhe nëse u përgjigjet palëve të Kosovës dhe Serbisë po bëjmë shkëmbim konop për konop”, tha ai, përcjell Telegrafi.

  “Të thuash tani që Kosova nuk humb nëse e jep Leposaviqin dhe 17 fshatra është të mos e kuptosh peshën e çështjes dhe temës. Do të thotë të mos e kuptosh sensitivitetin e hapjes së temës së ndryshimit të kufijve në fazën finale ku ne presim të njihemi nga Serbia. Besoj se kjo do ta kthente gjithë procesin në fillim”, shtoi nënkryetari i AAK-së.

  Nitaj thotë se tema e ndryshimit të kufijve tashmë është e vdekur por thotë se nuk e kupton Lutfi Hazirin pse e kthen ende në diskursin publik./

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme21 Prill 2024
  Nënkryetari i Skenderajt, Sami Lushtaku ka njoftuar vdekjen e bashkëluftëtarit Ali Hoti. Lushtaku ka është shprehur se ai ishte njëri prej luftëtarëve...
  Lajme21 Prill 2024
  Prindon Sadriu, bashkëshorti i presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani ka bërë thirrje për përgatitje për përballjen e nesërme mes Osmanit dhe presidentit...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.