×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Në kufijtë e Maqedonisë do të kryhen teste me rezultate të shpejta në vend të PCR-testit

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Nga java e ardhshme në Maqedoninë e Veriut pritet që të hiqet testi PCR në kufi, kështu ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

  Filipçe tha se në vend të testeve PCR është vendosur të bëhen teste të shpejta “ ultra test”.

  Këto teste pritet të kryhen në pikat kufitare por edhe në laboratorët e vendit, të cilat do të japin rezultate brenda 15 minutave.

  Në një konferencë me gazetarët, Filipçe konfirmoi se janë duke pritur një vendim nga autoritetet në Serbi, në mënyrë që përnjëherë të lehtësohen barrierat preventive të vendosura shkaku i pandemisë COVID-19.

  Ministrat dhe zv/ministrat shumë herë premtuan se kufijtë mes Kosovës dhe Maqedonisë do të hapen pa asnjë kusht, por tani, Ministri Filipçe flet për zëvendësimin e testit PCR me teste të shpejta.

  “Gjatë ditës së djeshme Ministrja e Shëndetësisë së Shqipërisë, Malit të Zi dhe Kosovës dhanë pëlqimin se mundet të hapen kufijtë në rajonin tonë. Jemi në pritje të Ministrisë së Shëndetësisë në Serbi dhe Bullgari, pas së cilës do të marrim vendim. Besoj në takimin e radhës të Komisionit për Sëmundje Infektive dhe të Shtabit. Takimi i radhës së Shtabit të Qeverisë është caktuar për të hënën”, sipas Filipçe.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Të tjera
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.