Bota/Rajoni

Kina publikon numrin e rasteve të reja me COVID-19

Kina publikon numrin e rasteve të reja me COVID-19
12:24 | 22 Qershor 2020

Kina ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit me COVID-19.

Kina raportoi të hënën edhe 18 raste të koronavirusit mes shqetësimeve për kthimin e infeksioneve në kryeqytetin Pekin, raporton Cnn.

Sipas një deklarate të Komisionit Kombëtar të Shëndetit të vendit, shtatë nga infeksionet e reja janë të importuara.

Autoritetet në Pekin rritën kapacitetin e përditshëm të testimit të acidit nukleik nga 100,000 në më shumë se 230,000 ndërsa infeksionet kthehen për të ndjekur njerëzit, raportoi Xinhua.

Pas rritjes së rasteve të reja në Pekin javën e kaluar, autoritetet kanë caktuar 124 institucione për të trajtuar pacientët.

Më shumë se 200 raste të koronavirusit u raportuan në Pekin që nga 11 qershori.

Kina ka raportuar 83.396 raste të konfirmuara dhe 4,634 vdekje për shkak të infeksionit, me 78.413 shërime, transmeton lajmi.net.

SHBA, Brazili, Rusia dhe India aktualisht janë më të goditurit në botë.

Pandemia ka vrarë afro 465.300 njerëz në të gjithë botën, me më shumë se 8.83 milionë raste të konfirmuara dhe afro 4.39 milionë shërime, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins i SH.B.A.-së.

“Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK

Të tjera