Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Cili lloj i maskës është më i miri kundër koronavirusit

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  A ka rëndësi se çfarë maske përdorni për t’u mbrojtur nga koronavirusi? Po. Llojet e ndryshme të maskave ofrojnë nivele të ndryshme të mbrojtjes.

  Nivelin më të lartë të mbrojtjes e ofrojnë maskat e tipit N95. Megjithatë, këto maska janë të shtrenjta, ka mungesë të tyre dhe nuk janë të rehatshme për t’i mbajtur për një kohë të gjatë, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

  Për këtë arsye, edhe vendet që e kanë bërë të detyrueshme vendosjen e maskave kanë sugjeruar në përgjithësi që ky lloj i maskave të rezervohet për punëtorët shëndetësorë ose për personat që janë në rrezik të lartë.

  Dëshmitë për vlerën mbrojtëse të maskave për një përdorim apo mbulesave të fytyrës janë më pak të qarta, por prapë lënë të kuptohet se maskat mund të kontribuojnë në kufizimin e përhapjes së Covid-19. Akademia e Shkencave e Britanisë ka thënë se këtu mund të përfshihen edhe maskat e përgatitura në shtëpi.

  Duket se ka përfitime nga përdorimi i llojeve të tjera të maskave, përpos maskave kirurgjike. Megjithatë, parametrat e saktë për atë se cilat maska janë më të mirat dhe për nivelin e mbrojtjes që ofrojnë për përdoruesit dhe njerëzit rreth tyre ende janë duke u hulumtuar.

  Para se ta vendosni maskën, pastrojini mirë duart me ujë dhe sapun. Mbulojini hundën dhe gojën me maskë dhe sigurohuni që të mos ketë hapësira mes fytyrës dhe maskës. Shmangeni prekjen e maskës përderisa e përdorni, por nëse e bëni, pastrojini duart.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Një shofer në Finlandë mori gjobën më të lartë ndoshta për tejkalim shpejtësie. Ai është gjobitur me 121 mijë euro, pasi gjobat...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar, James Cleverly sot ka qëndruar në Ukrainë, ku është takuar me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky....
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Ish-zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, më 5 qershor e shpalli veten kandidat në garën presidenciale të republikanëve për pozitën e presidentit, duke nisur...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme po shihet nga faktori ndërkombëtar si rruga e duhur për shtensionimin e situatës në Veri. Ish-kryetari i...
  Lajme05 Qershor 2023
  Sllagjana Pantoviq, është emëruar nënkryetare e komunës së Zveçanit. Kjo u konfirmua për Klankosova.tv nga kryetari i kësaj komune Ilir Peci. Pantoviq,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.