×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Çdo orë gjatë kësaj jave, SHBA-ja ka regjistruar rreth 2600 raste të reja me coronavirus

  FrontOnline
  23 Korrik 2020

  Numri i rasteve të regjistruara të të prekurve me coronavirus në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka tejkaluar shifrat e katër milionëve.

  U deshën 98 ditë për të arritur në milionin e parë të rasteve të infeksionit në SHBA, dhe vetëm 16 ditë për të kaluar numrat nga tre në katër milionë, sipas Reuters.

  Numri i rasteve të reja të COVID-19 po rritet me një mesatare prej 2,600 në orë gjatë kësaj jave, shkalla më e lartë në botë.

  Ndërsa pandemia është përhapur në të gjithë vendin, me epiqendër që ishte New Yorku, zyrtarë federalë, shtetërorë dhe lokalë po debatojnë se si ta luftojmë atë, duke përfshirë mënyrën se si dhe kur të lehtësohen kufizimet sociale dhe ekonomike të imponuara për të frenuar përhapjen e infeksionit, transmeton Telegrafi.

  Në pyetjen e mbajtjes së maskave, një praktikë e zakonshme në botë e rekomanduar nga vetë ekspertët e shëndetit të qeverisë federale, është politizuar shumë dhe është kundërshtuar veçanërisht nga disa guvernatorë republikanë.

  Presidenti Donald Trump, i cili po përballet me një rënie të popullaritetit në sondazhet mbi menaxhimin e krizës përpara zgjedhjeve, ka rezistuar prej kohësh për të mbajtur një maskë në fytyrë, por këtë javë i inkurajoi amerikanët që t’i vendosin ato.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Një ngjarje e rëndë e ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Lushnjes, tronditi opinionin publik. Ishte ora 15:30 kur babë e...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Deputeti socialist Bujar Çela, ka pësuar dëmtime në mushkëri dhe pritet t’i nënshtrohet ndërhyrjes kirurgjikale abdominale. Ai ndodhet në Spitalin e Traumës...
  Të tjera
  Lajme01 Mars 2024
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Korenica, ka treguar arsyet kryesore të kundërshtimit të projektligjit për fertilizimin e asistuar apo siç njihet ndryshe...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës është mbledhur sot për herë të dytë, e ku kanë diskutuar për tetë pika përfshirë atë...
  Bota/Rajoni01 Mars 2024
  Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka biseduar me ministrin e Brendshëm Taulant Balla, për t’u interesuar mbi ngjarjen e rëndë që ndodhi...
  Lajme01 Mars 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka uruar bashkëluftëtarin e tij, njëkohësisht mësuesin e devotshëm me rastin e...
  Lajme01 Mars 2024
  Avokati Ardian Bajraktari, duke komentuar vendimin e Gjykatës së Apelit që rasti i vrasjes së Marigona Osmanit të kthehet në rigjykim, tha...
  Lajme01 Mars 2024
  Ish-kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, e ka kritikuar Qeverinë e Kosovës në lidhje me raportet e saj me Shtetet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.