×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Brazili bëhet vendi i dytë që regjistron mbi 50 mijë vdekje nga Coronavirusi

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Brazili është bërë vendi i dytë, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës që regjistroi më shumë se 50 mijë vdekje nga Covid-19.

  Kjo ndodhi mes trazirave në rritje politike dhe vetëm disa ditë pasi vendi konfirmoi më shumë se një milion infeksione me koronavirus.

  Ekspertët paralajmërojnë se kulmi i shpërthimit në Brazil është ende disa javë larg.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka regjistruar edhe rritjen më të madhe njëditore në raste globale, me shumicën e infeksioneve të reja në Amerikë.

  Vendimi i presidentit të Brazilit Jair Bolsonaro për të kundërshtuar bllokimet dhe përqëndrimin në ekonomi ka qenë jashtëzakonisht përçarës.

  Dy ministra të shëndetësisë – të dy mjekë – kanë dhënë dorëheqje pasi vdekjet dhe infeksionet janë rritur, raporton BBC.

  Avokati i Popullit Naim Qelaj dhe përfaqësueset e UN Women Kosovo vizitë në KEDS
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.