Bota/Rajoni

Ziadin Sela: Me Albin Kurtin më lidh nevoja për ndryshim dhe koncepti i luftës kundër korrupsionit

Ziadin Sela: Me Albin Kurtin më lidh nevoja për ndryshim dhe koncepti i luftës kundër korrupsionit
21:57 | 14 Korrik 2020

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela ka folur për gjërat që ai mendon se i ka të përbashkëta me liderin e LVV-së, Albin Kurti.

Sela në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini ka thënë se me Albin Kurtin e lidh nevoja për ndryshim.

“Vetëvendosje është e majtë ndërsa ne të qendrës së djathtë, por e duam ndryshimin. Ka ardhur koha që edhe në Kosovë të ketë ndryshim të konceptit politikë qeverisës”, tha ai, përcjell Telegrafi.

Sela thotë të qenit koleg në qeveri për dhjetë vite bëhesh familjarë dhe sipas tij “allishverishet” më pas bëhen më lehtë.

Ai thotë se me Kurtin e lidhin edhe disa koncepte që lidhen me luftën “ e pa kompromis kundër korrupsionit”.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët megjithatë thotë se Kosova nuk duhet të futet në një fazë të jostabilitetit politikë si në kohën pas rënies Ismail Qemalit.

“Pas rënies së qeverisë së Ismail Qemalit në Shqipëri ndërroheshin qeveritë çdo muaj. Nuk e dua që kjo gjë të ndodh edhe në Kosovë”.

Sela shton më tej se ndryshimi është baza e demokracisë.

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët thotë se ndërrimi i pushtetit edhe në Kosovë do të ftohte gjakrat.

“Një mllef i drejtuar kundër institucioneve do të sheshohej pasi çdokush do ta ketë mundësinë për të qeverisur dhe institucionet do të shiheshin si të përbashkëta”, tha ndër të tjera Ziadin Sela.

EKSKULZIVE: Art Motion dhe Klan Kosova fitojnë të drejtën televizive të Superligës, Ligës së parë si dhe Kupës së Kosovës 

Të tjera