×
 • Lajme
 • Lajme

  Zemaj dhe Sejdiu kërkojnë nga spitalet rajonale trajtimin e pacientëve me Covid

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj dhe drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu, kanë kërkuar nga spitalet rajonale që të trajtojnë pacientët me Covid, në mënyrë që të mos mbingarkohet Klinika Infektive në QKUK.

  Kjo kërkesë është bërë e ditur gjatë ditës së djeshme gjatë një vizite në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit. Zemaj kërkoi që Reparti i sëmundjeve infektive të jetë në funksion të trajtimit të pacientëve me Covid-19 nga Rajoni i Anamoravës, për ta shkarkuar kështu edhe QKUK-në dhe klinikën Infektive.

  Edhe drejtori i SHSKUK-së ka deklaruar se spitalet rajonale duhet të trajtojnë pacientët me Covid. “Gjatë vizitës, vura theksin në rëndësinë e trajtimit të pacientëve të dyshuar me Covid-19, me qëllim që QKUK me klinikat e saja të mos mbingarkohet. Nga drejtori i spitalit kërkova që pacientët e rajonit të Gjilanit të trajtohen në këtë spital”, ka deklaruar Sejdiu.

  Drejtori i Spitalit, Nisret Hajrullahu ka deklaruar se ky institucion ka kapacitete dhe gatishmërinë që pacientët me Covid-19 të cilët mund të menaxhohen në nivel të kujdesit dytësor shëndetësor të trajtohen aty.

  Në Klinikën Infektive në QKUK ditët e fundit ka pasur fluks të shtuar të pacientëve me Covid-19. Aktualisht në këtë klinikë po trajtohen rreth 100 pacientë të infektuar, ndërsa pacientët e dyshuar po trajtohen në Klinikën e Pulmologjisë dhe Klinikën e Dermatologjisë.

  IPKO i dhuron Komunës së Fushë Kosovës ekografi të sofistikuar për zbulimin e hershëm të kancerit Konfirmon përkushtimin e saj…
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, u ka uruar rugëtim të mbarë policëve të rinj që diplomuan sot....
  Lajme18 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjitha institucionet e Kosovës për mbrojtjen e viktimave të dhunës në...
  Lajme18 Prill 2024
  Serbia i ka liruar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët ishin arrestuar dje. Në mbajtje akoma po mbahet vetëm zëvendësdrejtori i...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Lajme18 Prill 2024
  Drejtori i Policisë së Kosovës Gazmend Hoxha në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të policisë ka u ka uruar mirëseardhje...
  Front TV18 Prill 2024
  Në mungesë kuorumi ka dështuar të bëhet konstituimi i Komisionit Hetimor Parlamentar për subvencionimin e teksteve shkollore dhe mjeteve shkollore për vitin...
  Lajme18 Prill 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në ceremoninë e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës, foli për ndalimin...
  Lajme18 Prill 2024
  Një operim tejet kompleks është kryer tek një pacient 61-vjeçar. Intervenimi është realizuar nga një ekip i mjekëve italianë dhe ata të...
  Lajme18 Prill 2024
  Vrasjet e fundit të grave, shqetësuese i sheh edhe sociologu, Blerim Selishta i cili për Front Online tha se nuk duhet vënë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.