×
Etiketë: kërkojnë
Lajme01 Tetor 2020
Me dhjetëra punëtorë teknikë të Spitalit të Përgjithshëm të Pejës po protestojnë sot para këtij institucioni. Ata po shprehën të indinjuar për mos marrjen e shtesave prej 300 eurove. Në personelin mbështetës hynë administrata, recepsionistët,...
Lajme30 Shtator 2020
Prindërit e nxënësve të një klase të dytë në shkollën fillore "Naim Frashëri” protestuan sot kundër drejtoreshës së kësaj shkolle, Shpresa Vllasalia. Sipas tyre, kjo e fundit ka sjellje arrogante ndaj mësimdhënësve, për çka edhe...
Lajme30 Shtator 2020
Me dhjetëra punëtorë teknik të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës po protestojnë sot para këtij institucioni. Ata po shprehën të indinjuar për mos marrjen e shtesave prej 300 eurove. Ushtruesi i detyrës së drejtorit...
Lajme26 Shtator 2020
Komunat e Kosovës do të humbin 5.2 milionë euro, shkaku i vendimit të Ministrit të Pushtetit Lokal, Goran Rakiq, për shkëputjen e marrëveshjes tripalëshe në mes të kësaj ministrie, komunave dhe Helvetas Swiss Cooperation në...
Lajme25 Shtator 2020
Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, u kanë bërë thirrje deputetëve të Kuvenit të Kosovës që të  arrijnë konsensusin e nevojshëm që do të mundësonte krijimin e legjislacionit përkatës për zbatimin...
Lajme19 Shtator 2020
Shumë shtete në botë janë duke u ballafaquar me pandeminë COVID-19. Virusi deri tani ua ka marrë jetën mbi 950 mijë qytetarëve në mbarë botën, ndërsa numri i të infektuarve ka kaluar shifrën mbi 30...
Lajme18 Shtator 2020
Lëvizja Vetëvendosje, dega në Podujevë ka njoftuar se kanë organizuar sot një aksion para komunës, si shenjë pakënaqësie për mos mbajtjen e zgjedhjeve të reja. “Përmes këtij aksioni simbolik kemi paraqitur se Komuna e Podujevës...
Lajme18 Shtator 2020
Lëvizja Vetëvendosje e ka ftuar sot në interpelancë Ministrin e Arsimit, Ramë Likaj. LVV ka kërkuar nga Likaj të jep sqarime lidhur me planin për fillimin e vitit të ri shkollor, si dhe kushtet të...
Lajme17 Shtator 2020
Kompanitë prodhuese në Kosovë po kërkojnë nga autoritetet qeveritare që në procedurat e tenderimit, institucionet publike të fusin si kriter prodhimin vendor, si përkrahje për rimëkëmbje ekonomike pas humbjeve të shkaktuara nga pandemia e koronavirusit....
Lajme14 Shtator 2020
Shoqata e Gastronomëve përmes një postimi në facebook bëri thirrje ndaj institucioneve të aprovojnë kërkesat e tyre për orarin e funksionimit të sektorit të gastronomisë, pra zgjatjes së orarit të punës deri në mesnatë. Gastronomët...
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Punëtorët shëndetësorë kanë protestuar sot në Londër për të kërkuar rritje të pagave. Pas dy minutave nderim të 640 punëtorëve shëndetësorë që kanë vdekur gjatë pandemisë së koronavirusit filluan të ecnin nëpër sheshin “Trafalgar”. Protestuesit...
Lajme12 Shtator 2020
Ahmet Pllana nga Sindikata e Arsimit Dega e Prishtinës ka thënë se kanë disa kërkesa nga institucioneve arsimore para se të nisë procesi mësimor. “Kemi pas takime me të gjithë kryetarët e shoqatave sindikale të...
Front TV10 Shtator 2020
Ministria e Shëndetësisë ditë më parë ka bërë licencimin e laboratorëve privatë për t’i bërë testet për Covid-19. Çmimet për këto teste po variojnë nga 20 deri në 50 euro, por ka laboratorë ku disa...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.