×
 • Lajme
 • Lajme

  Vetëvendosje e fton në interpelancë Ministrin e Arsimit, kërkojnë sqarime për fillimin e vitit të ri shkollor

  FrontOnline
  18 Shtator 2020

  Lëvizja Vetëvendosje e ka ftuar sot në interpelancë Ministrin e Arsimit, Ramë Likaj.

  LVV ka kërkuar nga Likaj të jep sqarime lidhur me planin për fillimin e vitit të ri shkollor, si dhe kushtet të cilat janë krijuar për nxënësit.

  “Ka klasa ku janë dy nxënës në një bankë, një përparësi është angazhimi i stafit të shkollave dhe bashkëpunimi me prindërit që kanë pasur një vullnet të shtuar për fillimin e vitit shkollor”, ka thënë Arberie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit, e cila ka deklaruar se ka disa mësues me probleme shëndetësore që janë detyruar të kthehen në punë.
  “Mësues më problem kronike e problem tjera janë të obliguar që të dalin në shkollë duke rrezikuar edhe veten e tyre dhe të tjerët.

  Jemi para fillimit në vitin e ri për studentët, edhe në këtë drejtim, ministria nuk ka plan të qartë se si do të bëhet fillimi i vitit të ri, provimi pranues, cka do të ndodhë këtë vit me fillimin e vitit të ri akademik?”, ka thënë Nagavci.

  Vetëvendosje ka kërkuar nga deputetët që të votojnë një mocion përmbajtësor

  KEDS njofton se këto vende do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, lidhur me projektin e ndërtimit të stadiumit të qytetit, ka theksuar disa çështje kritike që...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka thënë sonte në Tiranë se “heqja e dinarit është një përpjekje e qartë e Kurtit për...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-miss Kosova, Drenusha Latifi, ka rrëfyer se ka qenë viktimë e dhunës fizike nga bashkëshorti i saj. Ajo ka ndarë edhe fotografi...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, znj. Donika Gërvalla, në një postim në platformën X...
  Sport28 Shkurt 2024
  Napoli është rikthyer te fitoret në Serie A pas tri ndeshjeve radhazi pa shijuar tri pikët. Kampioni në fuqi i Italisë mposhti...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Pas samitit për Ukrainën që u mbajt të mërkurën në Tiranë, presidentja  e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kryeministrin shqiptar, Edi...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Fatmir Çollaku, njohës i fushës së sigurisë, tha se është pozitive që Tirana zyrtare po merr vëmendjen e ndërkombëtarëve dhe jo vetëm...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Aleancën dhe grupin opozitar rreth saj qytetarët po e...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati, bashkë me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Ahmet Ismaili kanë marrë pjesë në ministerialin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.