Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Nga Sindikata e Arsimit kërkojnë maska dhe kabina dezinfektuese në hyrje të shkollave

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Ahmet Pllana nga Sindikata e Arsimit Dega e Prishtinës ka thënë se kanë disa kërkesa nga institucioneve arsimore para se të nisë procesi mësimor.

  “Kemi pas takime me të gjithë kryetarët e shoqatave sindikale të Komunës së Prishtinës ku kemi mbajtur mbledhje dhe kemi pasë disa kërkesa dhe janë shumë të logjikshme; mësuesit nuk duhet ta bëjnë matjen e temperaturës se nxënësve, këtë duhet ta bëjnë mjekë”.

  “Brengë e jona është bartja e maskave të cilat duhet të sigurohen edhe për mësimdhënësit edhe për nxënësit. Tjetër brengë është, në kryeqytet numri i nxënësve është shumë i madh. Janë 2200 nxënës në shkollën “Dardania”. Aty ku numri është mbi 500 nxënës duhet të jetë mjeku në shkollë tërë kohën. Mjeku duhet të qëndrojë nëse ka ndonjë problem”, ka thënë Pllana për Klan Kosovën.

  “Në shkollat me numër të madh nxënësish duhet të sigurohen kabinat dezinfektuese”.

  Pllana ka thënë se kanë kërkuar që rreth 300 mësimdhënës që nuk janë në gjendje aq të mirë shëndetësore të lirohen nga procesi i mësimdhënies.

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me kabinetin e tij qeveritar, ka bërë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit” në...
  Lajme24 Mars 2023
  Kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ka alarmuar se si Trusti është duke humbur nga gjysmë milion euro në ditë...
  Lajme24 Mars 2023
  Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mirëpritur marrëveshjen e arritur gjatë bisedimeve të mbajtura në Republikën e Maqedonisë së Veriut për zbatimin e...
  Të tjera
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeprokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, Blerim Isufaj, ka mbajtur sot takimin e radhës me ekipin e përbashkët për përzgjedhjen dhe shenjëstrimin...
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Autoritetet në Malin e Zi kanë arrestuar bosin e kriptomonedhave, Do Kwon, i cili ka shkaktuar një dëm prej 40 miliardë dollarësh,...
  Lajme24 Mars 2023
  Dita e 24 marsit e vitit 1999 nuk harrohet nga qytetarët e Kosovës pasi në atë ditë nisën sulmet e NATO-s ndaj...
  Vip24 Mars 2023
  Këngëtarja dhe artsistja e njohur nga Maqedonia e Veriut, Kanita Suma, ka publikuar këngën e saj të radhës e titulluar “Alone”. Pa dyshim...
  Lajme24 Mars 2023
  23 persona kanë rezultuar pozitiv me Covid-19 në 24 orët e fundit, nga 140 testime të bëra. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...
  Lajme24 Mars 2023
  Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale “Ngacmim” që ka ndodhur më datë 28/02/2023...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.