×
 • Lajme
 • Lajme

  Williamson: Supozoj se njoftimi për aktakuzat ndaj Thaçit e Veselit është bërë me leje të Gjykatës

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Clinton Williamson, prokurori amerikan i cili ishte në krye të Taskë Forcës së BE’së, që kishte kryer hetime për raportin e Dick Martyt, para se të themelohej Specialja, ka komentuar rreth veprimit të pazakontë të djeshëm të Prokurorisë në Hagë, e cila publikoi se janë dorëzuar aktakuza ndaj Thaçit e Veselit, pa u konfirmuar ato.

  “Supozoj se prokurori e ka marrë lejen nga Gjykata për ta bërë këtë” ka thënë Clint Williamson për The Guardian.

  Ai ka komentuar edhe për gjetjet që i kishte bërë në vitin 2014 që janë edhe si bazë Prokurorinë e tanishme në Hagë.

  “Kur i publikova gjetjet preliminare të hetimeve më 2014 unë pata folur për kërcënimin ndaj dëshmitarëve dhe përpjekjet tjera për ta penguar drejtësinë, secili indikacion tregon se kjo ka vazhduar” ka thënë ai, express

  “Lëshimi i njoftimi publik për aktakuzën duket se reflekton këtë brengën rreth kësaj” ka thënë ai.

  Dyfish n’plus me ArtMotion
  Nga Rubrika
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti, të enjten në konferencën për media, pas mbledhjes së qeverisë ka bërë thirrje ftoj qytetarët që kur të kalojnë...
  Lajme18 Prill 2024
  Xhudisti kosovar, Akil Gjakova, ndaj të cilit kanë nisur hetimet për dhunë në familje pas denoncimit të gruas së tij, me të...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas ndalimit të disa pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga Serbia....
  Të tjera
  Sport18 Prill 2024
  Andriy Lunin dikur ishte portieri i tretë i Real Madridit. Por, ukrainasi punoi fort dhe nuk u dorëzua asnjëherë për të arritur...
  Sport18 Prill 2024
  Falë paraqitjeve tejet të mira nën drejtimin e skuadrës së Romës, drejtuesit e klubit kanë vendosur ta mbajnë edhe më gjatë trajnerin...
  Vip18 Prill 2024
  Mesazhe të bukura dhe pozitive nga fansat,kanë lumturuar sot banorët e BBVIP. Heidi ishte një prej tyre. Njëri prej fansave të saj,...
  Lajme18 Prill 2024
  Qeveria e Kosovës në mbledhje të mbajtur të enjten ka miratuar Projektligjin për Ratifikimin e Marrëveshjes së Kredisë në mes të Republikës...
  Lajme18 Prill 2024
  Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, është takuar të enjten me presidenten e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmanin dhe pas pak...
  Lajme18 Prill 2024
  Ish-kryeministri shqiptar i Malit të Zi, Dritan Abazoviq është takuar me ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christophet Hill....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.