×
 • Lajme
 • Lajme

  KEDS ‘zhduk’ rrjetin ajror nga qendra e Malishevës

  FrontOnline
  04 Korrik 2023

  Rrjeti elektrik që furnizonte qendrën e Malishevës ishte i vendosur në shtylla, pra me përçues ajrorë. Por, tashmë kjo situatë ka ndryshuar komplet. KEDS e ka zëvendësuar atë me kabllo nëntokësore.

  Vendosja e linjave energjetike nëntokësore nuk po e bën vetëm dukjen e sheshit të Malishevës më të këndshme estetikisht, por njëherit investimi i KEDS që ka përfunduar me sukses këto ditë, ka sjellë benefite të shumta për banorët përreth.

  Në këtë projekt, i cili ka filluar në muajin shkurt, është punuar intensivisht në të dy krahët e sheshit, ku janë përfshirë gypa, kabllo dhe e gjithë infrastruktura rrugore.

  Pra, të gjitha shtyllat ajrore që e kanë përshkuar këtë shesh së bashku me rrugica, tani janë zëvendësuar me rrjet nëntokësor. Ky projekt ka filluar në shkurt të këtij viti dhe vlera e tij kap shifrën prej rreth 200 mijë euro.

  Vendosja nëntokë e kabllove të energjisë do ta bëjë rrjetin më të qëndrueshëm për konsumatorët, duke minimizuar dëmet nga kushtet atmosferike ose zjarret.

  Njëra ndër qëllimet e kompanisë është që krahas tranzicionit drejt energjisë së gjelbër, të përfshijë sa më shumë lokalitete për shtrirjen e rrjetit nëntokësor. Deri më tani, KEDS ka shtruar rrjetin nëntokësor në më shumë se 20 qendra tjera të qyteteve të Kosovës, derisa synimi ynë është që brenda një të ardhmeje të shkurtër të përfshijmë të gjitha komunat në nivel Kosove.

  Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës ‘Adem Jashari’ LKIA me rekord të ri në nr. të udhëtarëve dhe fluturimeve
  Nga Rubrika
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Çmimi i derivateve në bursën ndërkombëtare ka shënuar të hënën ulje. I njëjti ritëm po vazhdon edhe në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe,...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) po vlerëson se dënimet minimale për vrasësit e grave, po u lënë hapësirë abuzuesve që të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka thënë se Forcat e Armatosura Shqiptare po shkëlqejnë në misione ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla po merr pjesë në rivarrimin e Liridona Ademajt, 30-vjeçares e cila u vra mizorisht të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sot, nga fshati Cermjan është zhvarrosur trupi i Liridona Ademajt. Me kërkesë të familjarëve, rivarrimi është duke u bërë në Rracaj të...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Vëllai i i Liridona Ademaj ka folur për detajet e vrasjes së motrës së tij nga bashkëshorti Naim Murseli. Fillimisht u mendua...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës përmes një postimi në Facebook ka thënë se menaxhmenti i Trepçës i ka rreth 80...
  Sport04 Dhjetor 2023
  Midis pjesës së parë dhe të dytë të ndeshjes midis Lille dhe Metz, qindra lodra pelushi u hodhën në fushë për një...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Familjarët e Liridona Ademaj, kanë hapur të pame në fshatin Rracaj ku pritet të rivarroset, 30-vjeçarja e vrarë javën e kaluar në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.