×
Etiketë: aktakuzat
Lajme20 Gusht 2020
Katër ditë kanë mbetur deri në përfundimin e kohës kur Gjykata Speciale duhet të marrë një vendim, lidhur me aktakuzat e para të pranuara nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në shkurt të këtij viti....
Lajme13 Gusht 2020
Albert Krasniqi nga “Demokracia Plus”  thotë se nëse konfirmohen aktakuzat e Speciales gara për ta pasuar Kadri Veselin në krye të PDK-së do të jetë mes njerëzve të mbështetur nga Hashim Thaçi dhe atyre që...
Lajme11 Gusht 2020
Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka reaguar ndaj ngritjes së aktakuzës ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, nga Prokuroria Speciale me seli në Hagë. Në reagim, BIK thotë se...
Lajme02 Gusht 2020
Po vazhdojnë reagimet dhe opinionet e personaliteteve të ndryshme vendore e ndërkombëtare lidhur me zhvillimet aktuale që kanë të bëjnë me aktakuzat e Speciales ndaj ish-liderëve të UÇK-së.Kështu, ish-komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të...
Lajme01 Gusht 2020
Ish-komandanti Suprem i Forcave të Armatosura të NATO-s, gjenerali Wesley Clark, i cili kishte udhëhequr fushatën e bombardimeve, ndaj caqeve serbe në vitin 1999, ka deklaruar se nuk ka pasur kurrë ndalesë të përpjekjeve për...
Lajme22 Korrik 2020
Gushti mund të jetë muaj i nxehtë për ish – ushtarët e UÇK-së që janë nën llupën e Speciales në Hagë. Në këtë muaj kalon afati prej gjashtë muajsh kur Dhomat e Specializuara mund të...
Lajme14 Korrik 2020
Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se aktakuza ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri  Veselit sulmon në mënyrë direkte lirinë e Kosovës. Sipas tij Thaçi dhe Veseli kanë...
Lajme04 Korrik 2020
Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë pritet të ngadalësohet në tentim të arritjes së një marrëveshje finale. Propozim aktakuza për krime lufte ndaj presidentit, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli po konsiderohet se ka...
Lajme30 Qershor 2020
Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Koshare Hisen Berisha, ka komentuar publikimin e propozim-aktakuzës ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, nga Zyra e Prokurorit Special...
Lajme25 Qershor 2020
Clinton Williamson, prokurori amerikan i cili ishte në krye të Taskë Forcës së BE’së, që kishte kryer hetime për raportin e Dick Martyt, para se të themelohej Specialja, ka komentuar rreth veprimit të pazakontë të...
Lajme25 Qershor 2020
Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri ka thënë se askush s’mund ta ndryshojë historinë se lufta çlirimtare e UÇK-së ishte e drejtë dhe e pastër. Tahiri këtë reagim të saj e bëri...
Lajme25 Qershor 2020
Ambasada e SHBA-së në Kosovë, i ka quajtur aktakuzat ndaj presidentit të vendit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, si hap përpara në procesin e drejtësisë dhe të pajtimit në Ballkanin Perëndimor. Në...
Lajme24 Qershor 2020
Clint Williamson, ish-ambasadori i Përgjithshëm i SHBA-së për Çështjet e Krimeve të Luftës që shërbeu si Prokuror Special i Bashkimit Europian për krimet e luftës që pretendohet se janë kryer nga shqiptarët e Kosovës gjatë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.