×
 • Lajme
 • Lajme

  Edita Tahiri: Lufta e UÇK-së ishte e drejtë dhe e pastër, këtë histori s’mund ta ndryshojnë as aktakuzat e djeshme

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ish-kryenegociatorja e dialogut mes Kosovës e Serbisë, Edita Tahiri ka thënë se askush s’mund ta ndryshojë historinë se lufta çlirimtare e UÇK-së ishte e drejtë dhe e pastër.

  Tahiri këtë reagim të saj e bëri pas njoftimit të Prokurorisë Speciale se ndaj Presidentit Hashim Thaçi e kreut të PDK-së, Kadri Veseli, është dorëzuar aktakuzë për shqyrtim nga Gjykata Speciale.

  ”Flamujt tanë të frymëzimit, çlirimit dhe fitoreve do të na mbajnë të fortë dhe kryelartë edhe në këtë kohë të rëndë e të ndjeshme. Ne shkruam historinë tonë të çlirimit dhe pavarësisë së Kosovës me gjak, mençuri dhe trimëri”.

  ”Kosova do të rroj përjetë”.

  ”Lufta çlirimtare e UÇK-së ishte e drejtë dhe e pastër – këtë histori nuk mund ta ndryshojë askush e as aktakuzat e djeshm”e.

  Ajo thotë se padrejtësitë vijnë nga Serbia dhe ata duhet mbajtur përgjegjës për drejtësi dhe gjenocidin ndaj shqiptarëve, përcjellë Klan Kosova.

  ”Lufta agresore, gjenocidale e Serbisë dhe kasapit të Ballkanit Slobodan Millosheviqit ndaj shqiptarëve ishte e padrejtë dhe këtë histori barbare nuk mund ta ndryshojë askush”.

  ”Padrejtësitë kanë ardhur nga Serbia, ata duhet të mbahen përgjegjës për drejtësi, për gjenocidin ndaj shqiptarëve, vrasjet e mijëra shqiptarëve, zhdukjen e mijëra shqiptarëve dhe dhunimin e mbi njëzet mijë grave”.

  ”Paqja e qëndrueshme vjen përmes drejtësisë së drejtë!”, shprehet ajo.

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka udhëtuar sot për në Berlin të Gjermanisë. Atje kryeministri Kurti, i shoqëruar edhe nga...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, përmes një postimi në facebook ka treguar se pas datës së 20 dhjetorit punimet do...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Ministria e Ekonomisë me mbështetje financiare të Bashkimit Evropian është duke subvencionuar pajisje për ngrohje me efiçiencë të lartë për ndërmarrjet mikro,...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, kanë vazhduar të argëtohen duke kënduar dhe valëzuar. Adri derisa këndonte, Mirdoni dhe Alba vallëzonin. Kjo...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, kanë gjetur disa mënyra interesante për tu argëtuar. Ata kanë bërë prova në vallëzim dhe këndim,...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Lumi dhe Ganiu kanë debatuar për lojën e njëri-tjetrit brenda shtëpisë. Lumi e ka kritikuar Ganiun...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Pas mbledhjes së sotme të Bashkimit Demokratik për Integrim, është vendosur që Talat Xhaferi të nominohet si kandidat për kryeministër teknik deri...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Babai i gazetarit Alban Selimi, Rexhep Selimi ka rrëfyer për momentin kur zjarri kishte kapluar garazhin e të birit.  Ai tha se...
  Ekonomi08 Dhjetor 2023
  Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të premten Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit për muajin nëntor 2023. Sipas ASK-së,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.