×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiq: Kam folur me Macronin, rinisja e dialogut është çështje ditësh

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksander Vucic, ka folur para takimeve të 25 qershorit që do t’i ketë me udhëheqësit e institucioneve të Bashkimit Evropian në Bruksel.

  Vucic ka thënë se dialogu do të rinis shumë shpejtë dhe se një gjë e tillë është thjeshtë çështje ditësh.

  “Vërtetë shumë shpejtë, nuk është çështje muajsh, por ditësh”, ka thënë Vuçiq për tanjug gjatë vizitës së tij në Moskë.

  I pyetur për një takim të mundshëm gjatë verës, kreu i shtetit serb ka thënë se “me siguri që do të ketë bisedime, por nëse do të ketë ndonjë ndryshim apo jo, do të shohim”, raporton Express.

  Derisa ai nuk ka mundur që të konfirmoj nëse Franca do të organizojë Samitin e Parisit më 17 korrik në Paris.

  Presidenti i Serbisë gjithashtu ka konfirmuar që ka biseduar edhe me presidentin e Francës, Emanuel Macron, por nuk ka dashur që të japë detaje më shumë.

  Vucic nesër do të qëndrojë për vizitë zyrtare në Bruksel, derisa më pas do të udhëtojë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për takimin e organizuar nga emisari i Trump, Richard Grenell.

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Dje në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” me lëndim nga plumbi i humbur nga arma e zjarrit është sjellë një tridhjetë e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.