×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vuçiq: Do të jetë mirë për ne nëse fiton Trump, s’mund të jap detaje tjera

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Zgjedhjet e nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shihen si determinuese të shumë proceseve që ndërlidhen me Ballkanin Perëndimor e në veçanti për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  Për shumë ekspertë të huaj, situata do të jetë në favor të Kosovës në rast se Joe Biden do të fitoj garën presidenciale dhe thonë se do të shmanget një marrëveshje potencialisht e keqe në rast se Donald Trump humb zgjedhjet.

  Lidhur me këtë ka folur edhe kreu i shtetit serb, Aleksander Vucic, I cili ka thënë se do të jetë shumë mirë për pozitën e Serbisë në rast se Donald Trump fiton edhe një mandate të dytë.

  “Unë nuk besoj në ndryhshime të mëdha në politikën amerikane, por besoj në ndryshime të vogla, të cilat do të kishin një rëndësi të madhe për Serbinë”, ka thënë Vuçiq për Kurir.

  Ai tutje ka thënë se s’mund të jap më shumë detaje pasi një gjë e tillë do të përkeqësonte pozicionin e Serbisë dhe do të vendoste partnerët amerikanë në një pozitë të palakueshme.

  Pompa e derivateve me çmimet më të lira në Kosovë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Dje në Kompleksin e klinikave “Nënë Tereza” me lëndim nga plumbi i humbur nga arma e zjarrit është sjellë një tridhjetë e...
  Lajme18 Qershor 2024
  Raportuesja Speciale Kombeve të Bashkuara për Liri të Mendimit dhe Shprehjes, Irene Khan, ka qenë në Kosovë për një mision faktmbledhës. Kështu...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, thotë se Washingtoni është ende duke rishikuar një dërgesë me bomba të mëdha për Izraelin për...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.