×
 • Lajme
 • Lajme

  Vjen lajmi i madh nga Ministria e Shëndetësisë: Pritet të ketë ulje të numrit të infektuarve me COVID-19

  FrontOnline
  07 Gusht 2020

  Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti ka thënë për RTV Dukagjinin se po shpresojnë që masat e qeverisë më në fund do të japin efekt.

  “Nga nesër presim më pak viktima dhe më pak të prekur nga COVID-19. Deri në orët e pasdites sot kemi pasur një trend në rënie, shpresojmë që edhe në orët e mbrëmjes nuk ka pasur ndonjë ndryshim. Shpresojmë që nesër kur të publikohen rezultatet të kemi shifra më të ulëta se ato që kemi prezantuar sot”, tha Hoti.

  Hoti thotë se nga mesi i këtij muaji pritet të fillohet edhe me ndërrimin e tretë më testime pasi do të vijnë edhe tri aparate testuese.

  “Fuqia testuese do të rritet gjithsesi por po punohet që të ulet numri i të shtruarve në spitale”.

  Ai thotë se këto tri aparate do të jenë donacion nga OBSH, derisa shteti po planifikon të blejë edh të shtatë aparaturave tjera që do të vendosen në rajone qendrat rajonale.

  “Këto aparatura pritet të kushtojnë rreth 2 milionë euro”.

  Hoti thotë se rreth 103 aplikacione kanë ardhur nga institucionet private për të bërë teste për COVID-19.

  “Të gjithë ato institucione që plotësojnë kriteret do të bëjnë teste stereologjike por edhe molekulare për qytetarët që kanë dëshirë të testohen”.

  Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë thotë se këtë vit për dallim nga vitet tjera do të porositen shumë më tepër vaksina të gripit sezonal.

  “Zakonisht në vit porosisim 100 mijë vaksina të gripit sezonal, por këtë vit planifikojmë të sigurojmë rreth 500 mijë vaksina të gripit sezonal për grupet e ndjeshme”.

  Hoti thotë se nëse vaksina e COVID-19 del në treg Kosova synon të sigurojë rreth 1 milionë vaksina përmes vendeve mike.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.