×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  UNICEF: Pandemia mund t’i fusë në varfëri 120 milionë fëmijë në Azinë Jugore

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Sipas agjencisë ndërkombëtare të Kombeve të Bashkuara për mbrojtjen e fëmijëve, UNICEF, 120 milionë fëmijë në Azinë Jugore rrezikohen nga varfëria për shkak të përhapjes së vazhdueshme të koronavirusit.

  Azia Jugore, ku banon rreth një e katërta e popullsisë botërore, ka shënuar rritje të madhe të numrit të rasteve të koronavirusit në javët e fundit. Në Indi, kjo shifër ka shkuar në mbi 440,000 persona, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Në raportin e kësaj agjencie theksohet se ndonëse fëmijët janë më pak të rrezikuar nga virusi, ata po prekën shumë në një aspekt tjetër, të ndikuar nga pasojat ekonomike dhe sociale të izolimit dhe të masave tjera që janë marrë kundër përhapjes së pandemisë.

  Në tetë shtetet e përmendura në raport – Afganistani, Pakistani, India, Nepali, Butani, Bangladeshi, Maldivet dhe Sri-Lanka – rreth 240 milionë fëmijë tashmë jetojnë në varfëri shumëdimensionale, ku përfshihen shëndeti i dobët, mungesa e shkollimit, kushtet e dobëta sanitare dhe cilësia e dobët e punës për të rriturit.

  Sipas raportit, pandemia tash mund t’i shtyjë drejt varfërisë edhe 120 milionë fëmijë të tjerë gjatë gjashtë muajve të ardhshëm.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Mungesa e ligjeve për monedhat dixhitale e ka ngadalësuar përhapjen e tyre në Shtetet e Bashkuara. Zëri i Amerikës, Deana Mitchell, raporton...
  Bota/Rajoni17 Qershor 2024
  Prezantohet në panairin ndërkombëtar EUROSATORY që po mbahet në Paris, prototipi i parë i makinës ushtarake shqiptare “Shota”. Shqipëria merr pjesë për...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...
  Opinione18 Qershor 2024
  Kurti ta mbajë mend mirë këtë mësim. Kështu e përmbledh në një analizë të tij profesori amerikan Alon Ben-Meir mesazhin ndaj Kryeministrit...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një burrë në Prishtinë ka raportuar se dikush ka hyrë në banesën e tij dhe ka vjedhur një shumë të parave. Rasti...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është raportuar i zhdukur në Pejë. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar rastin e lartcekur lidhur me viktimën mashkull kosovar”, thuhet...
  Lajme18 Qershor 2024
  Këtë të martë do të nënshkruhet marrëveshja për heqjen e vizave nga Izraeli për shtetasit e Kosovës. Lajmi është bërë i ditur...
  Lajme18 Qershor 2024
  Alon Ben-Meir, profesor i njohur amerikan, konsideroi se qeveritë në Kosovë, duke përfshirë edhe ekzekutivin aktual të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV),...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.