Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi premton se do të emërojë një grua pozitën e gjyqtares supreme

  FrontOnline
  20 Shtator 2020

  Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se gjatë javës së ardhshme do të nominojë një grua për ta zëvendësuar gjykatësen e Supremes, Ruth Bader Ginsburg, duke përshkallëzuar përplasjet politike për pasardhësen e saj.

  Ginsburg 87-vjeçare ka vdekur të premten, pak javë para zgjedhjeve presidenciale. Demokrati Joe Biden ka insistuar se vendimi për zëvendësim duhet të pritet pas zgjedhjeve. Mirëpo presidenti ka premtuar se pa asnjë vonesë do të emërojë pasardhësen e saj, me qëllim që republikanët të kenë fuqi më të madhe në këtë Gjykatë.

  Trump më herët kishte lavdëruar dy gjykatëse federale. Amy Barret dhe Barbara Lagoa janë konservatore dhe mund të balancojnë Gjykatën Supreme në favor të republikanëve.

  Emërimi i gjyqtarëve në SHBA është politik, që do të thotë se presidenti mund të zgjedhë këdo për secilin, ndërkaq Senati vendos me vota.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Një deputet ukrainas ka treguar se si politikanët u strehuan menjëherë nën tokë gjatë një sulmi rus në Kiev në orët e...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian po e hartojnë një kod vullnetar të sjelljes për inteligjencën artificiale, tha të mërkurën...
  Të tjera
  Lajme31 Maj 2023
  Tensionet në Veri të Kosovës kanë nxitur reagime të shumta të ndërkombëtarëve por edhe në rajon. Së fundmi ka reaguar dhe ish...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, në rrjetin social "Facebook",  ka shpërndarë disa fotografi nga takimi me liderët  e shteteve anëtare të Komunitetit...
  Lajme31 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë për rrjetin amerikan CNN, se, pala serbe i ka zbatuar të gjitha obligimet ndërkombëtare që...
  Lajme31 Maj 2023
  Rreth 100 serbë janë mbledhur në mbrëmjen e së mërkurës në Zveçan, në afërsi të ndërtesës komunale, ku është duke u protestuar...
  Bota/Rajoni31 Maj 2023
  Pesë persona kanë mbetur të lënduar në aksidentin afër Grupçinit në Tetovë, thonë për “Makfax” nga MPB. Nga informacionet e para mësohet...
  Lajme31 Maj 2023
  Komandanti i KFOR-it, Angelo Michelle Ristuccia, ka deklaruar se po të mos ndërhynte KFOR’i në veri, “tani do të ishim duke mbajtur...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.