×
Etiketë: trumpi
Bota/Rajoni20 Shtator 2020
Presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se gjatë javës së ardhshme do të nominojë një grua për ta zëvendësuar gjykatësen e Supremes, Ruth Bader Ginsburg, duke përshkallëzuar përplasjet politike për pasardhësen e saj. Ginsburg 87-vjeçare...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, do ta ndalojë shkarkimin e aplikacioneve TikTok dhe WeChat në Shtetet e Bashkuara nga mbrëmja e së dielës për shkak të shqetësimeve rreth kërcënimit që këto aplikacione paraqesin për...
Bota/Rajoni14 Shtator 2020
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, të dielën nënshkroi një urdhër të ri ekzekutiv me qëllim të uljes së çmimit të ilaçeve në Shtetet e Bashkuara. “Urdhri për Kombin tim të preferuar do të...
Bota/Rajoni05 Shtator 2020
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se vendi i tij është i gatshëm që të ofrojë ndihmë për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes Kinës dhe Indisë në lidhje me kufirin malor në...
Bota/Rajoni04 Shtator 2020
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump u tall të enjten me kandidatin demokrat për president, Joe Biden për vendosjen e një maske në fytyrë edhe pasi SHBA-ja vazhdon të udhëheqë botën me rastet e coronavirusit, me...
Bota/Rajoni26 Gusht 2020
Në natën e parë të konventës së Partisë Republikane, djali më i madh i presidentit, Donald Trump Jr, u shfaq në skenën qendrore dhe kërkoi vëmendjen e kombit. “Politikat e Trump kanë qenë si karburant...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se zjarret të cilat kanë kapluar shtëpi dhe pyje në Kaliforni janë fatkeqësi ndërsa ka dërguar ndihmë federale. Më shumë se 14,000 zjarrfikës po përballen me 585 zjarre...
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Presidenti Donald Trump i ka dhënë kompanisë kineze ‘ByteDance’ 90 ditë që të tërhiqet nga çdo aset që ka mbështetur rrjetin social TikTok në SHBA. Në urdhrin e Trumpit thuhet se ka prova përmes së...
Bota/Rajoni15 Gusht 2020
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se vëllai i tij është duke kaluar një kohë të vështirë pasi e vizitoi atë në një spital të Nju Jorkut. Kreu i Shtëpisë së Bardhë e...
Bota/Rajoni04 Gusht 2020
Pasqyra politike kombëtare amerikane është zhvendosur në mënyrë të qartë dhe të konsiderueshme në favor të Joe Bidenit që kur u paraqit si kandidat i Partisë Demokratike në muajin mars. Duke pasur parasysh pandeminë e...
Auto01 Gusht 2020
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se të shtunën do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për ta ndaluar aplikacionin TikTok në Shtetet e Bashkuara. Ky vendim do të ishte kulmi i...
Bota/Rajoni31 Korrik 2020
Pak orë pasi kishte sugjeruar shtyrjen e mundshme të zgjedhjeve të 2020, Presidenti Donald Trump tha se nuk donte shtyrjen e votimeve, por kishte shqetësime se mund të lindnin probleme nga miliona fletëvotime të dërguara...
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Presidenti i SHBA-së Donald Trump i ka quajtur me mllef rivalët Demokratë në Washingotn si “Majtistë sikur Venezuela në steroide”, pasi që anëtarët e Dhomës së Përfaqësuesve votuan në favor të Ligjit Kundër Ndalimit, duke...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.