×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi i gatshëm për të gjithë, synon ndërmjetësim në mosmarrëveshjen kufitare Kinë – Indi

  FrontOnline
  05 Shtator 2020

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se vendi i tij është i gatshëm që të ofrojë ndihmë për zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes Kinës dhe Indisë në lidhje me kufirin malor në Himalaje.

  Kreu i Shtëpisë së Bardhë tha se situata mes dy fuqive aziatike është shumë e keqe, duke shtuar se dy shtetet janë duke iu qasur problemit më fuqishëm sesa e kupton shumica e njerëzve, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  Të dyja vendet dërguan forca shtesë në kufirin mes tyre pas përleshjes së përgjakshme që ndodhi në qershor, kur 20 ushtarë indianë u vranë gjatë për përplasjes pa armë zjarri me kolegët e tyre kinezë.
  Të premten, ministrat e Mbrojtjes të Indisë dhe Kinës zhvilluan bisedime që ishin të nivelit më të lartë që nga rritja e tensioneve në muajin maj.

  Sipas një burimi të qeverisë amerikane, Kina dhe India nuk janë të interesuara që këtë mosmarrëveshje ta çojnë deri në pikën kur mes tyre do të fillonte lufta.

  I pyetur rreth kësaj mosmarrëveshjeje gjatë një konference për gazetarë në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan tha se Uashingtoni është duke biseduar me të dyja vendet për atë se si do të mund të ndihmonte për zgjidhjen e situatës.

  “Ne qëndrojmë të gatshëm të ndihmojmë sa u përket Kinës dhe Indisë. Nëse mund të bëjmë ndonjë gjë, ne do të donim të përfshiheshim dhe të ndihmojmë”, tha ai.

  Sidoqoftë, Kina ka thënë se nuk ka nevojë për një palë të tretë për të ndërmjetësuar, ndërsa edhe India është shfaqur e ftohtë për këtë ide.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Frika e përhapjes së sulmeve terroriste në Europë mbetet e lartë. Zyrtarja e BE-së Ylva Jahonsson ka theksuar se situata është shqetësuese...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka bërë të ditur se Italia ka dislokuar trupa shtesë të tyre në Kosovë. KFOR-i...
  Sport05 Dhjetor 2023
  Të martën, u raportua se Marc-Andre Ter Stegen do t’i nënshtrohet një operacioni për lëndimin që ka pësuar në shpinë që e...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Qeveria e Kosovës nuk ndan fonde të mjaftueshme për riintegrimin e viktimave të dhunës në familje, të cilat janë kryesisht gra me...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me moton “Nuk ka paqe pa sigurinë e grave” në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë po protestohet në kërkim të drejtësisë për...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Këngëtarja e njohur shqiptare, Monika Salihu, ishte e ftuar në emisionin e pasdites në Klan Kosova, “Ora e Pasdites”. Gjatë intervistës, ajo...
  Ekonomi05 Dhjetor 2023
  Minatorët e Trepçës edhe pas grevës dhjetë ditëshe, po ankohen se marrëveshja që i dha fund grevës, nuk po zbatohet. Përveç shpalljes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.