×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi ndalon shkarkimin e TikTik-ut në ShBA nga e diela

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump, do ta ndalojë shkarkimin e aplikacioneve TikTok dhe WeChat në Shtetet e Bashkuara nga mbrëmja e së dielës për shkak të shqetësimeve rreth kërcënimit që këto aplikacione paraqesin për sigurinë kombëtare.

  Vendimi i ri do t’i prekë vetëm ata që ende nuk i kanë shkarkuar aplikacionet dhe ata që dëshirojnë të bëjnë përditësime dhe është me efekt më të vogël sesa është pritur, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

  Aplikacioni WeChat, i cili shërben për shkëmbim të mesazheve, si rrjet social dhe si aplikacion për pagesa përmes internetit, do të përballet me kufizime me të rrepta se TiTok-u. Përdoruesit e TikTok-ut do të vërejnë pak ndryshime deri më 12 nëntor, kur do të hyjë në fuqi ndalimi i disa transaksioneve teknike.

  “Ne nuk pajtohemi me vendimin e Departamentit të Tregtisë dhe jemi të zhgënjyer për bllokimin e shkarkimeve të reja të aplikacionit nga e diela dhe ndalimin e përdorimit të aplikacionit TikTok në ShBA nga 12 nëntori. Ne do të vazhdojmë ta sfidojmë urdhrin e padrejtë ekzekutiv”, thuhet në deklaratën e kësaj kompanie.

  Me ofertat e “Sharr Travel”, vetëm sot 300 qytetarë udhëtojnë drejtë Shqipërisë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Të tjera
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e rajonit të Prishtinës me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka iniciuar një hetim në drejtim të veprës penale “Ndërhyrje në...
  Vip25 Qershor 2024
  Meriton Mjekiqi dhe Ilnisa Agolli kanë qenë një nga çiftet më të komentuar në Big Brother VIP Albania 3. Ata u përfolën...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Sport25 Qershor 2024
  Kylian Mbappe rrezikon të humbasë ndeshjen e fazës së 1/8-tës së Francës në Euro 2024 nëse një gjë ndodh në rikthimin e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.