×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Donald Trump Jr: Rrëfimi për djalin e presidentit që thuhet se është “më Trump se Trumpi”

  FrontOnline
  26 Gusht 2020

  Në natën e parë të konventës së Partisë Republikane, djali më i madh i presidentit, Donald Trump Jr, u shfaq në skenën qendrore dhe kërkoi vëmendjen e kombit.

  “Politikat e Trump kanë qenë si karburant rakete për ekonominë”, tha zoti Trump gjatë fjalimit të tij, duke vlerësuar udhëheqjen e babait të tij.

  Por linjat e tij më të fuqishme nuk ishin për presidentin; ato ishin për Joe Biden, kandidatin demokrat për presidencën, shkruan BBC.

  “Politikat radikale të majta të Biden do të ndalonin rigjenerimin tonë ekonomik”, tha zoti Trump.

  Ai paralajmëroi konservatorët se demokratët do të zhbënin përfitimet ekonomike që njerëzit kishin bërë me babanë e tij në Shtëpinë e Bardhë.

  Një avokat i ashpër për platformën e babait të tij, mbështetësit e Donald Trump Jr thonë se ai mund të elektrizojë një sallë ndërsa kundërshtarët e tij e akuzojnë atë se derdh benzinë në flakë.

  Prezantimet e tij shoqërohen me sulme “të tërbuara” mbi liberalët.

  Folësi i zjarrtë, sportisti dhe gjahtari i lojërave të mëdha, zoti Trump po bën gjithçka që mundet për të ndihmuar babanë e tij të fitojë zgjedhjet përsëri.

  Strategjia republikane është përqendruar në energjizimin e bazës së mbështetësve të presidentit.

  Ai ka një raport të pazakontë me përkrahësit e presidentit, shumë prej të cilëve jetojnë në pjesë rurale të vendit.

  “Ai është parë si një kanal lidhës për bazën e Trump”, shpjegon Ron Bonjean, një strateg republikan me lidhje me Shtëpinë e Bardhë.

  Ata e pëlqejnë stilin e tij “jo të pakuptimtë”, thotë Michael Kuckelman, kryetari i Partisë Republikane të Kansas-it.

  Shumë prej bazave të presidentit pëlqejnë mënyrën se si Trump i riu ka shkuar ndonjëherë edhe më larg se babai i tij, duke mbështetur, për shembull, përpjekjet e industrisë së armëve për të eliminuar kufizimet për “heshtësit”.

  Ai është gjithashtu i admiruar për guximin e tij.

  Vitin e kaluar, ai u shfaq në një miting për “We Build the Wall” (Ne ndërtojmë murin), një grup që u themelua si një mënyrë për të mbledhur fonde për murin.

  Në rolin e tij si orator i fushatës, zoti Trump shpesh është i rrethuar nga shenja të stolisura me emrin e babait të tij, shkruan BBC, përcjell Telegrafi.

  Dhe në këto momente, pjesa e tij duket e paracaktuar: kur ju keni të njëjtin emër si babai juaj, është e natyrshme të kaloni në rolin e tifozit.

  Por, përderisa disa burra mund të shkojnë keq në këtë drejtim, ai ka lulëzuar nën hijen e të atit.

  Ai trajtohet si një yll roku në vendet konservatore.

  Lawrence Levy, dekani ekzekutiv i Qendrës Kombëtare të Studimeve Suburbane të Universitetit Hofstra, thotë se zoti Trump është një avokat jashtëzakonisht i efektshëm për babanë e tij në rrugëtimin gjatë fushatës.

  “Djemtë e suksesshëm të njerëzve të fuqishëm mësojnë jo vetëm të jetojnë, por të lulëzojnë në atë që mund të duket si hija e babait të tyre, por një ditë do të zhduken dhe ata do të jenë patriark i familjes”, thotë z. Levy.

  Ndërkohë, ai është në shumë mënyra i ngjashëm me babanë e tij dhe është po aq “përçarës” sa presidenti.

  “Një produkt i nepotizmit”, thotë Christina Greer, një profesore e asociuar e shkencave politike në Universitetin Fordham.

  Ndërsa Jon Reinish, një strateg demokrat me qendër në New York, thotë se ai futet në fijet e errëta të presidencës aktuale, duke e përshkruar atë si një “version më të ri, më acid të babait të tij”.

  Z. Reinish thotë: “Donald Jr është benzina në zjarr”.

  Një burrë me mjekër dhe me flokë të prerë të shkurtra, zoti Trump vesh këmisha me jakë të hapur dhe hedh duart rreth e rrotull kur flet.

  Gjatë fjalimeve të tij, ai “kërcen me këmbë si një boksier në ring”. “Ai energjizon dhe elektrizon një dhomë”, thotë Jack Oliver, një themelues fondesh republikane. “Ai ka një personalitet rrezatues”.

  Sipas shkrimit të BBC, përcjell Telegrafi, z. Trump i kaloi verërat e tij të fëmijërisë në Çekosllovaki, siç dihej asokohe, duke “gjuajtur” me gjyshin (nga babai) dhe kishte një rini të zhurmshme.

  Në të njëzetat e hershme, ai u arrestua në New Orleans me akuzën e dehjes publike dhe u dërgua në burg.

  Ai dhe ish-gruaja e tij, Vanessa Haydon, një ish-modele, kanë pesë fëmijë.

  E dashura e tij aktuale, Kimberly Guilfoyle, është një zyrtare për mbledhjen e fondeve për fushatën (ajo e quan atë “Junior Mint”, një term i dashur).

  Ai u bë një “anti-rrufe” për polemikat për shkak të një takimi në New York që ai pati me një avokat rus, një grua me lidhje me Kremlinin, në qershor të vitit 2016.

  Takimi u shqyrtua nga këshilltari special Robert Mueller gjatë hetimit të tij për lidhjet midis fushatës dhe Rusisë atë verë.

  Por në fund, Z. Mueller tha që nuk kishte prova të mjaftueshme për një komplot kriminal.

  Babai i tij veproi duke e mbrojtur djalin e tij dhe minimizoi rëndësinë e tij.

  “Ai pati një takim. Asgjë nuk ndodhi me takimin”, u tha presidenti reporterëve në Air Force One në verën e vitit 2017.

  Presidenti foli për djalin e tij, një ekzekutiv për Organizatën Trump, sikur të ishte shumë më i ri.

  “Ai është një djalë i mirë”, tha presidenti. “Ai është një fëmijë i mirë”.

  Dhe siç shpjegon Lawrence Levy nga Universiteti Hofstra, perspektiva e të riut mund të përmirësohet nga rezultatet në ditën e zgjedhjeve.

  “Ai po e pozicionon veten të jetë trashëgimtari financiar dhe politik i markës Trump dhe ajo që ai zgjedh të bëjë me këtë, do të varet nga sa e suksesshme do të jetë kjo fushatë”.

  Madje, z. Levy thotë se ai mund të shkojë larg.

  “Baza është e çmendur për të. Ai është shumë i popullarizuar në shtetet e kuqe. Nëse për ndonjë arsye ai vetëm do të dëshironte të bëhej anëtar i Kongresit, ai mund të kishte shumë sukses”, thotë ai. “Por unë mendoj se ambiciet e tij janë më të mëdha se kaq”.

  Shanset e tij për sukses në të ardhmen do të jenë më të larta nëse ai mund të ndihmojë në fitoren e radhës të babait të tij.

  Gjithsesi, nga tani e deri në nëntor, ata të dy i kanë sytë te “çmimi i radhës”.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia ka arrestuar pesë të dyshuar lidhur me grabitjen e ndodhur më 1 qershor, në fshatin Stanoc të Vushtrrisë. Atyre iu vendosen...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia e Kosovës për rajonin e Prishtinës, respektivisht, njësiti i hetimeve të stacionit policor Qendra me rekomandimin e prokurorit të shtetit ka...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ndërmjetësi i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka shprehur ankesa se nuk pati asnjë iniciativë, nga palët kosovare dhe ajo serbe, për...
  Lajme25 Qershor 2024
  Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka lëshuar një njoftim në lidhje me thirrjet dhe publikimet nga faqe të ndryshme në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia Rajonale në Ferizaj gjatë muajve të fundit ka realizuar një varg planesh operative në komunikacion me qëllim të parandalimit të aksidenteve....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.