×
 • Bota/Rajoni
 • Auto
 • Auto

  Trumpi thotë se do ta ndalojë aplikacionin TikTok në Shtetet e Bashkuara

  FrontOnline
  01 Gusht 2020

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të premten se të shtunën do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për ta ndaluar aplikacionin TikTok në Shtetet e Bashkuara.

  Ky vendim do të ishte kulmi i shqetësimeve amerikane për sigurinë e të dhënave personale që qarkullojnë në këtë aplikacion dhe do të ishte një goditje e rëndë për kompaninë kineze që e ka në pronësi aplikacionin, “ByteDance”.

  Njoftimi i presidentit erdhi pas negociatave intensive mes Shtëpisë së Bardhë, kompanisë që e ka në pronësi aplikacionin TikTok dbe blerësit e mundshëm, përfshirë gjigantin amerikan, Microsoft Corporation.

  Sidoqoftë, palët dështuar të arrinin marrëveshje rreth shitjes së operacioneve të kompanisë kineze në Shtetet e Bashkuara, bënë të ditur burimet e lidhura me këtë çështe. Bisedimet pritet të vazhdojnë në ditët e ardhshme, shkruan “Reuters”.

  Një burim tha se këmbëngulja e kompanië “ByteDance” për ta vlerësuar aplikacionin për më shumë se 50 miliardë dollarë dhe këmbëngulja për ta mbajtur një pakicë të aksioneve i ndërlikuan bisedimet për marrëveshje.

  Nuk është ende e qartë se çfarë autoritetit ka presidenti Trump për ta ndaluar aplikacionin e famshëm që ka mbi 80 milionë përdorues aktivë në Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, nuk është e qartë as si do të zbatohet vendimi për ndalimin e aplikacionit dhe me çfarë sfidash ligjore mund të përballet ky vendim.

  Banori apo banorja i/e radhës në BBVK vjen nga Tirana, por kush është ai/ajo?
  Nga Rubrika
  Auto18 Qershor 2024
  Ndërsa Honda lëviz më thellë në sferën e veturave elektrike, ajo tashmë po mendon për ditët kur bateritë e automjeteve elektrike do...
  Auto18 Qershor 2024
  Chevrolet Corvette që mund të blini sot nuk i ngjan aspak modelit të gjeneratës së parë. Vetura ka bërë një rrugë të...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Të tjera
  Lajme18 Qershor 2024
  Deputeti i pavarur i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli, për FrontOnline, deklaron se ka një tendencë që veteranët e UÇK-së, të paraqitën...
  Lajme18 Qershor 2024
  Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar me kryeministrin e ri serb, Millosh Vuçeviq, në Athinë. Lajçak tha se...
  Lajme18 Qershor 2024
  Presidentja Vjosa Osmani ka shpërndarë një video me një përmbledhje nga pjesëmarrja e saj në Samitin për Paqe që u mbajt në...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sekretari i AAK-së, njëherit kryetar i OVL-UÇK-së në Pejë, Gazmend Syla, për FrontOnline thotë se pensionet që marrin aktualisht veteranët e UÇK-së,...
  Lajme18 Qershor 2024
  Temperatura të larta do të ketë të martën në Kosovë. Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës temperaturat maksimale do të jenë nga 28-32...
  Lajme18 Qershor 2024
  Një ngjarje tragjike ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Prizren, ku një grua dyshohet se është vetëvrarë. Lajmin e ka konfirmuar Shaqir...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.