×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Sondazhi i ri i CNN-it: Trumpi po vazhdon të humb terren kundër Bidenit

  FrontOnline
  04 Gusht 2020

  Pasqyra politike kombëtare amerikane është zhvendosur në mënyrë të qartë dhe të konsiderueshme në favor të Joe Bidenit që kur u paraqit si kandidat i Partisë Demokratike në muajin mars.

  Duke pasur parasysh pandeminë e vazhdueshme të përhapjes së coronavirusit, shkatërrimit të vazhdueshëm të ekonomisë së miliona amerikanëve, po krijon opinionin te zgjedhësit amerikanë se ka humbur kontrollin dhe se nuk është më i afti presidenti aktual, Donald Trump, raporton CNN.

  Ndoshta zhvillimi më befasues është se Trump dhe ekipi i tij i fushatës nuk janë përpjekur gjatë dy muajve të fundit për t’i kthyer ato pasuri që duket se funksiononin. Dhe ata me siguri kanë provuar.

  Nga nisja e një mesazhi të rendit dhe ligjit, përballë protestave kryesisht paqësore për drejtësi racore deri tek shkarkimi i menaxherit të fushatës dhe dështimi në luftën me pandeminë globale të COVID-19, gara për Shtëpinë e Bardhë ka vazhduar të lëvizë në drejtimin e Bidenit, transmeton Telegrafi.

  Sipas sondazhit të fundit të rrjeti kabllor amerikan të lajmeve, CNN, Biden aktualisht është duke udhëhequr sa i përket numrit të votave elektorale, ku deri më tani thuhet se ka siguruar 268 vota nga 270 sa duhen për t’u zgjedhur president i ri i SHBA-ve.

  Në anën tjetër, Trump deri më tani thuhet se ka 170 vota elektorale, por që asgjë nuk dihet pasi që edhe në sondazhet e para katër vjetëve, presidenti aktual ishte pas kandidates demokrate, Hillary Clinton.

  Ndryshe, kujtojmë se zgjedhjet për të parin e SHBA-së do të mbahen më 3 nëntor të këtij viti.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Premtimi i Tubimit Kombëtar, partisë së ekstremit të djathtë për t’i ndaluar personat me dy shtetësi nga disa punë shtetërore në Francë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.