×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trumpi dërgon ndihma federale në Kaliforni pas zjarreve të shumta

  FrontOnline
  23 Gusht 2020

  Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se zjarret të cilat kanë kapluar shtëpi dhe pyje në Kaliforni janë fatkeqësi ndërsa ka dërguar ndihmë federale.

  Më shumë se 14,000 zjarrfikës po përballen me 585 zjarre të cilat tashmë kanë djegur afër një milion hektarë.

  Erërat që parashikohen të jenë në vend po kërcënojnë të dërgojnë flakët e zjarreve edhe në zona më të populluara.

  Të paktën gjashtë njerëz kanë vdekur, derisa mijëra të tjerë janë evakuuar, raporton BBC.

  Të shtunën, guvernatori Gavin Newsom kishte thënë se zjarret që kanë përfshirë pjesë të San Franciskos janë të tretat më të mëdha në historinë e Kalifornisë.

  Me më shumë se 650,000 raste me koronavirus, Kalifornia mban numrin më të lartë të infektimeve në SHBA, gjë që po frikëson të evakuuarit të cilët thonë se kanë frikë të shkojnë në strehimet emergjente për shkak të përhapjes së virusit, transmeton KOHA.

  Për këtë arsye, njerëzit të cilëve u kërkohet të largohen, janë obliguar të mbajnë të paktën dy maska për person, ashtu si edhe dezinfektues, sapun.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara pritet të njoftojnë të martën një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën prej 150 milionë dollarësh. Lajmi u...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi ​​urdhër-arrest të martën për ish-ministrin rus të mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e saj ushtarak të shtabit Valery...
  Të tjera
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia Rajonale në Ferizaj gjatë muajve të fundit ka realizuar një varg planesh operative në komunikacion me qëllim të parandalimit të aksidenteve....
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Sindikatat do t’i dorëzojnë kërkesat e tyre qeverisë së re si rritje e pagave në sektorin privat dhe publik, si dhe pagë...
  Sport25 Qershor 2024
  Futbollisti kosovar i Kombëtares së Shqipërisë, Ylber Ramadani, është shprehur i ngazëllyer që ishte pjesë e skuadrës kuqezi në Evropianin ‘Gjermani 2024’....
  Lajme25 Qershor 2024
  Policia në Prishtinë ka njoftuar se kanë sekuestruar një revole të tipit TT dhe nëntë fishekë te një shofer që e kishin...
  Sport25 Qershor 2024
  Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterët në Dusseldorf gjatë EURO 2024, megjithatë nuk është komprometuar asnjë e dhënë sensitive apo informacion në...
  Lajme25 Qershor 2024
  Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka marrë pjesë në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës në sesionin veror. Ai...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.