×
Etiketë: kaliforni
Bota/Rajoni26 Shtator 2020
Një supremacist i bardhë është vrarë gjatë përplasjes së armatosur me policët në Templeton, njoftuan autoritetet në Kaliforni. Ato thanë se kishin tentuar të ndalonin 38 vjeçarin Christopher Michael Straub, pranë një varreze por ai...
Bota/Rajoni25 Shtator 2020
Ndryshimet klimatike janë duke nxitur shkallën dhe ndikimin e zjarreve që kanë përfshirë së fundmi Kaliforninë, kanë thënë shkencëtarët. Autorët e hulumtimit kanë gjetur se Kalifornia tani përballet më shumë me rrezikun e zjarreve, sesa...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Zjarre masive kanë përshkuar Kaliforninë kohëve të fundit, duke djegur qindra mijëra hektarë tokë, ndërsa 14 mijë zjarrfikës janë duke punuar për shuarjen e flakëve. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, flakët kanë shkaktuar po...
Bota/Rajoni23 Gusht 2020
Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka deklaruar se zjarret të cilat kanë kapluar shtëpi dhe pyje në Kaliforni janë fatkeqësi ndërsa ka dërguar ndihmë federale. Më shumë se 14,000 zjarrfikës po përballen me 585 zjarre...
Bota/Rajoni21 Gusht 2020
Të paktën pesë persona kanë vdekur nga zjarret që kanë përfshirë Kaliforninë dhe kanë detyruar qindra të tjerë të largohen nga shtëpitë e tyre. Tri zjarre të mëdha përshkuan male dhe zona rurale në San...
Bota/Rajoni20 Gusht 2020
Mijëra vetëtimat që kanë goditur Kaliforninë në ditët e fundit e kanë përhapur më tej vatrën e zjarreve në shtetin amerikan, duke e vështirësuar luftën e zjarrfikësve. Shteti amerikan i Kalifornisë raporton një përkeqësim të...
Bota/Rajoni28 Qershor 2020
Një person ka humbur jetën si pasojë e të shtënave me armë zjarri në një qendër tregtare në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Louis Lane 31 vjeçar, ka hyrë në qendrën tregtare Walmart...
Bota/Rajoni22 Qershor 2020
Më shumë se 40 vdekje në Kaliforni janë duke pritur për një vendim nga Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve. Dhe nëse këto vdekje do të dilnin se ishin me COVID-19 “mund...
Bota/Rajoni18 Qershor 2020
Nëse padrejtësitë raciale fillojnë që në bankat e shkollës, një sistem edukimi ka vendosur të krijojë një shembull duke përmbysur diskriminimin. Në valën e protestave kombëtare kundër racizmit Kalifornia i është rikthyer recetave drastike të...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.