Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Kaliforni: Mijëra vetëtima dhe qindra vatra zjarri

  FrontOnline
  20 Gusht 2020

  Mijëra vetëtimat që kanë goditur Kaliforninë në ditët e fundit e kanë përhapur më tej vatrën e zjarreve në shtetin amerikan, duke e vështirësuar luftën e zjarrfikësve.

  Shteti amerikan i Kalifornisë raporton një përkeqësim të situatës me zjarret duke paralajmëruar një nga sezonet më të vështira ndër vite.

  Në rajonin jugperëndimor të SHBA-së, rreth 11 mijë shkarkime elektrike nga vetëtimat në tri ditët e fundit provokuan ndezjen e mbi 360 vatrave të reja të zjarrit afër San-Franciskos.

  Shkatërrimi nga flakët i disa strukturave të banimit detyroi evakuimin e mijëra qytetarëve.

  Pavarësisht vetëtima të shumta, shpjegon guvernatori i Kalifornisë, Gevin Njusom, sasitë e vogla të reshjeve nuk po ndihmojnë në shuarjen e vatrave të ndezura.

  “Kur vetëtimat godasin, krijojnë tym dhe me vështirësi dallohet numri total i zjarreve të reja në zonat e largëta. Duket se vatrat po zgjerohen dhe më të rrezikshmet mbeten 23 më të mëdhatë që ne i quajmë komplekse zjarri, të cilat digjen veçmas por brenda një hapësirë të vogël gjeografike.”

  Gjatë 2020-ës, zjarret në shtetin amerikan kanë djegur mbi 80 mijë hektarë toka dhe pyje dhe kanë rrënuar afro 280 godina, por fatmirësisht pa lënë pasoja në njerëz.

  Një vazhdën e një vale të nxehti që po përshkon vendin nga e java e kaluar, mesditën e së dielës termometri shënoi edhe vlerën më të lartë në histori.

  Temperatura 54,4 gradë Celsius u arrit në territorin e shkretuar të Kalifornisë të njohur si Lugina e Vdekjes, duke regjistruar një rekord të ri botëror.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....
  Lajme30 Maj 2023
  Dhjetëra protestues janë mbledhur në Zveçan. Rrugët janë të mbushura me gjësende të cilat u hodhën një ditë më parë nga protestuesit....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.