×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Të paktën pesë persona vdesin nga zjarret në Kaliforni, rrezikohen qindra shtëpi

  FrontOnline
  21 Gusht 2020

  Të paktën pesë persona kanë vdekur nga zjarret që kanë përfshirë Kaliforninë dhe kanë detyruar qindra të tjerë të largohen nga shtëpitë e tyre.

  Tri zjarre të mëdha përshkuan male dhe zona rurale në San Fransisko dhe Kaliforninë qendrore.

  Qindra shtëpi janë rrezikuar nga flakët e zjarreve, derisa shumë prej tyre janë shkaktuar nga goditjet e rrufeve këtë javë. Disa nga zjarret janë rritur për dy herë më shumë nga madhësia, raporton AP.

  Afër 50,000 njerëz janë urdhëruar të evakuohen nga këto zona.

  Zjarret kanë shkatërruar të paktën 175 ndërtesa, duke përfshirë shtëpi ndërsa ekziston rreziku edhe për të tjera.

  “Strategjitë t’i lënë përjashta, ta shijojnë këtë eksperiencë të paharrueshme”, u thotë Bruno banorëve të rinj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Sport05 Dhjetor 2023
  Barcelona nuk ka shumë hapësira për të manovruar në afatin kalimtar të janarit dhe ky ka qenë problemi që prej emërimit të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Aktivistja e PSD-së, Donjeta Demolli, duke komentuar Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe ka kritikuar Qeverinë Kurti. Demolli e PSD-së theksoi se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike në Prishtinë ka pranuar informata se një subjekt biznesor, i cili operon në kryeqytet, bën shitjen...
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.