×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Trump: 10 vite burg për njerëzit që shkatërrojnë monumentet ose ndonjë pronë tjetër federale në SHBA

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se ka autorizuar qeverinë të arrestojë këdo që ka tentuar të shembë monumentet ose statujat, duke kërcënuar se ata mund të përballen me 10 vite burg.

  Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai tha të martën se urdhri i ri po zbatohet, dhe personat që rrëzojnë përmendoret mund të arrestohen.

  “E kam autorizuar qeverinë federale të arrestojë këdo që shkatërron ndonjë monument, statujë ose pronë tjetër federale në SHBA. Njerëzit për këtë lloj vepre mund të përballen me deri 10 vite burg”, ka shkruar Trump në Twitter.

  Protestat e dhunshme deri tek shkatërrimi i monumenteve dhe statujave erdhën si pasojë e demonstratave pas vdekjes së George Floyd në SHBA, dhe veprime të ngjashme janë parë edhe në Britani të Madhe.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi tha sot pas takimit me presidentin malazez, Jakov Milatoviq se Mali i Zi është vendi kandidat...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia malazeze, ka arrestuar të dyshuarin për vrasjen e Edmond Mustafës në Tivar, mëngjesin e sotëm. Siç bëjnë me dije mediat vendase,...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Policia gjermane arrestoi në Berlin 65-vjeçaren Daniela Klette, një anëtare e gjeneratës së tretë të Fraksionit të Ushtrisë së Kuqe (RAF), e...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Pas takimeve të ndara, në Bruksel po zhvillohet takimi i përbashkët mes ekspertëve financiarë të Kosovës dhe Serbisë, nën ndërmjetësimin e emisarit...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj, Policia ka gjobitur shoferin për tejkalim në vijë të plotë. Policia ka arritur që ta identifikojë...
  Sport27 Shkurt 2024
  Përfaqësuesja e Kosovës në konkurrencën e femrave për të dytin vit radhazi ka triumfuar në turneun ndërkombëtar “Turkish Women’s Cup”, që u...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu, ka thënë se arsyeja pse s’ka mundur të marrë pjesë në mbledhjen e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Gjykata Themelore në Prishtinë, Departamenti Special, ka shpallur aktgjykimin kundër të akuzuarve Radosh Petroviq dhe Dushan Obrenoviq, për shkak të veprës penale...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Koordinatori për Financa në kuadër të Kabinetit për Qeverisje të Mirë të PDK-së, Arben Mustafa ka thënë se nga Pakoja për Ringjallje...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.