×
 • Lajme
 • Lajme

  Thaçi: Njohja reciproke Kosovë – Serbi arrihet në SHBA, përpjekjet e tjera janë të kota

  FrontOnline
  15 Shtator 2020

  Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë pjesë në ceremoninë e shënimit të vitit të ri hebraik në Prishtinë, ku edhe ka mbajtur një fjalim.

  Presidenti Thaçi ka thënë se ky është një manifestim i veçantë për arsye se tani Kosova dhe Izraeli kanë njohur njëra-tjetrën dhe do të vendosin marrëdhënie diplomatike, shkruan lajmi.net.

  “Është një nder i veçantë që sonte jemi mbledhur të gjithë së bashku që këtë vit, këtë vit madhështor, kundër pandemisë të shënojmë vitin e ri hebre këtu në Prishtinë. Këtë vit, kjo festë është edhe më e madhe sepse vjen me lajmin e shumëpritur për njohjen reciproke mes shtetit të Kosovës dhe Izraelit, me këtë miqësia jonë historike, tradicionale, mes dy popujve tanë po forcohet çdo ditë e më tepër. Ndërtohet urë e fuqishme e komunikimit dhe bashkëpunimit ndër institucional dhe sferat shoqërore, bashkëpunim nga secili do të përfitojmë të gjithë. Do të përfitojë Kosova, Izraeli, Ballkani Perëndimor dhe i gjithë globi.”, tha presidenti Thaçi.

  Më tutje, ai është shprehur se është edhe më e rëndësishme që kjo njohja ka rrjedhur nga Shtëpia e Bardhë.

  Presidenti Thaçi ka folur edhe për marrëveshjen e arritur në SHBA, duke goditur politikanët që janë shprehur dyshues ndaj marrëveshjeve atje. Ai më tutje ka thënë se SHBA-të mund të kryejnë marrëveshje politike dhe stabilizim të marrëdhënieve e njohje reciproke midis Kosovës dhe Serbisë.

  Edhe më fuqishëm, ai ka thënë se përpjekjet tjera përveç atyre në SHBA janë të kota dhe humbje kohe.

  “E mirëpresim vendosjen e marrëdhënieve diplomatike sa më shpejtë që të jetë e mundur. Prandaj shënojmë edhe këtë manifestim, këtë ngjarje madhështore këtu në Prishtinë në një moment të veçantë dhe historik për të dy vendet, veçanërisht kur ky vit i ri po shënohet pas arritjes së marrëveshjes së Uashingtonit, marrëveshje kjo që ka karakter ekonomik, të sigurisë por edhe të njohjes reciproke të shtetit të Kosovës dhe Izraelit, ka karakter ekonomik sepse kemi më shumë rrugë e autostrada, hekurudha bashkëkohore e vija ajrore funksionale, ka karakter të sigurisë sepse me partnerët do të jemi në luftë kundër terrorizmit dhe ekstremizmit dhe theksoj njohja reciproke ka rëndësi strategjike sepse do të forcojë rolin e Kosovës si subjektivitet i fuqishëm ndërkombëtar dhe ajo që na bën të lumtur e shumë krenar pas shumë përpjekjeve të shumta, kjo njohje erdhi përmes Uashingtonit. Do të kemi më tepër paqe dhe dikur pak kush besonte se këto përpjekje mund të përfundonin me marrëveshje paqësore. Kur ambasadori Grenell e filloi dhe u përpoq maksimalisht, ne kishim shpresën, por të tjerët kishin dyshime të mëdha. Prandaj, presidenti Trump bëri të pamundurën të ndodh e mundura, bëri atë që të tjerët për 20 vite nuk e bënë. Kështu që derisa shihet se po mund të ndodhë normalizimi ekonomik në Uashington, kam besim të plotë se edhe normalizimi ekonomik mund të ndodh edhe në Uashington, të tjerat janë të kota edhe humbje kohe.”, tha Thaçi.

  KEDS e KESCO, përmes aktiviteteve të shumta, i bashkohen fushatës kundër Dhunës me Bazë Gjinore
  Nga Rubrika
  Lajme19 Maj 2024
  Ekzekutivi po vazhdon procesin e racionalizimit të agjencive të pavarura dhe atyre qeveritare, por ende nuk se sa prej 80 agjencive aktuale...
  Lajme19 Maj 2024
  Një helikopter me të cilin po udhëtonte presidenti iranian Ebrahim Raisi dhe ministri i tij i jashtëm bëri një ulje të detyruar...
  Lajme19 Maj 2024
  Nënsekretarja amerikane e Shtetit, Elizabeth Allen, ka takuar sot presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti. me ç’rast kërkoi të zbatohen marrëveshjet...
  Të tjera
  Lajme19 Maj 2024
  Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Hykmete Bajrami ka thënë se Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti thotë të pavërteta kur deklaron se...
  Lajme19 Maj 2024
  Komuna e Prishtinës ka njoftuar se sot është djegur një kontejner i mbeturinave. Në njoftim thuhet se falë reagimit të qytetarëve është...
  Lajme19 Maj 2024
  Ka vdekur ditën e shtunë ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Mehmet Bylykbashi. Më parë, i ndjeri kishte kërkuar ndihmë edhe për...
  Lajme19 Maj 2024
  Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, vlerëson se projekti i tyre për trajtimin, mbrojtjen dhe promovimin e lokalitetit arkeologjik të Dresnikut po...
  Sport19 Maj 2024
  Oleksandr Usyk u dërgua me urgjencë në spital pas përfundimit të meçit pasi Tyson Fury pretendoi se ai ka thyer nofullën e...
  Bota/Rajoni19 Maj 2024
  Situata në Bishkek është stabilizuar në orët e vona të 18 majit, ka thënë policia, pas dhunës së disa grupeve kundër studentëve...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.