Bota/Rajoni

Tërheqja e trupave amerikane nga Gjermania/ Stoltenberg: Akoma asnjë detaj nga Trump

Tërheqja e trupave amerikane nga Gjermania/ Stoltenberg: Akoma asnjë detaj nga Trump
17:10 | 16 Qershor 2020

NATO po kërkon detaje mbi vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për të shkurtuar numrat e trupave amerikane në Gjermani, tha të martën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

Trump, i cili ka kritikuar Gjermaninë për shpenzime të pakta për mbrojtjen, të hënën konfirmoi raportet e javës së kaluar për një tërheqje prej 9,500 trupash në atë që mund të jetë hera e parë që presidenti i SHBA ushtron kërcënime, për të zvogëluar mbështetjen në Evropë, raporton Reuters.

Stoltenberg tha se ai kishte biseduar me Trump, si dhe zyrtarë të tjerë amerikanë dhe gjithashtu ishte duke u konsultuar me ministrin gjerman të Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer, i cili tha javën e kaluar ajo nuk ishte informuar për vendimin.

“Është një marrëveshje bilaterale mes SHBA dhe Gjermanisë, por natyrisht ka rëndësi për tërë aleancën,” tha Stoltenberg.

Ai tha se ai i komunikoi Trumpit se trupat amerikane në Evropë nuk ishin vetëm duke mbrojtur territorin, por duke i lejuar Shtetet e Bashkuara të projektonin fuqi përtej kontinentit.

Javën e kaluar, një zyrtar amerikan tha se vendimi kishte rrjedhur nga muaj pune të mëparshme dhe nuk kishte asnjë lidhje me tensionet midis Trump dhe kancelarit gjerman Angela Merkel, e cili pengoi planin e tij për të pritur një samit të Grupit të Shtatë brenda personave.

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera