×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tërheqja e trupave amerikane nga Gjermania/ Stoltenberg: Akoma asnjë detaj nga Trump

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  NATO po kërkon detaje mbi vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për të shkurtuar numrat e trupave amerikane në Gjermani, tha të martën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg.

  Trump, i cili ka kritikuar Gjermaninë për shpenzime të pakta për mbrojtjen, të hënën konfirmoi raportet e javës së kaluar për një tërheqje prej 9,500 trupash në atë që mund të jetë hera e parë që presidenti i SHBA ushtron kërcënime, për të zvogëluar mbështetjen në Evropë, raporton Reuters.

  Stoltenberg tha se ai kishte biseduar me Trump, si dhe zyrtarë të tjerë amerikanë dhe gjithashtu ishte duke u konsultuar me ministrin gjerman të Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer, i cili tha javën e kaluar ajo nuk ishte informuar për vendimin.

  “Është një marrëveshje bilaterale mes SHBA dhe Gjermanisë, por natyrisht ka rëndësi për tërë aleancën,” tha Stoltenberg.

  Ai tha se ai i komunikoi Trumpit se trupat amerikane në Evropë nuk ishin vetëm duke mbrojtur territorin, por duke i lejuar Shtetet e Bashkuara të projektonin fuqi përtej kontinentit.

  Javën e kaluar, një zyrtar amerikan tha se vendimi kishte rrjedhur nga muaj pune të mëparshme dhe nuk kishte asnjë lidhje me tensionet midis Trump dhe kancelarit gjerman Angela Merkel, e cili pengoi planin e tij për të pritur një samit të Grupit të Shtatë brenda personave.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Osmani takon Von Der Leyen, diskutohet për afrimin e Kosovës me BE-në Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka takuar presidenten e Komisionit...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Rreth 80 për qind e atyre që jetojnë në Gaza u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre. Kështu thuhet në...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Bora Zemani dhe Donald Veshaj janë një nga çiftet më të komentuar në showbizin shqiptar. Ata kanë marrë vëmendje me historinë e...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Santiago Bernabeu i ri po i afrohet kompletimit. Zbulimi i tij zyrtar ishte caktuar të bëhej në fund të këtij muaji, megjithëse...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Iliriana dhe Shqipja kanë bërë një bisedë së bashku për banorët e rinj, Ardin dhe Mirdonin. Iliriana ka qenë ajo që ka...
  Vip03 Dhjetor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Azemi i ka rrëfyer Kaderi se ka parë ëndrra të mira. E Kaderi e pyeti se...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.