×
Etiketë: tërheqja
Lajme15 Shtator 2020
Ish-ministri i Jashtëm, Galuk Konjufca, thotë se akuzat që ia bëri pasardhësja e tij, Meliza Haradinaj-Stublla, se nuk e parandaloi tërheqjen e njohjes nga Sierra Leone, i ka me të dëgjuar dhe rrjedhimisht po ia...
Lajme10 Shtator 2020
Kryetari i lëvizjes URA në Mal të Zi, Dritan Abazoviq, ka thënë se nuk rri në një Qeveri, në të cilën kërkohet çnjohja e shtetësisë së Kosovës. Sipas tij nëse iniciohet tërheqja e njohjes së...
Bota/Rajoni03 Shtator 2020
Lideri i Nismës për ndryshime në Mal të Zi, e që është pjesë e koalicionit opozitar “Për të ardhmen e Malit të Zi”, Nebojsha Medojeviq, ka thënë se qeveria e ardhshme e këtij vendi nuk...
Lajme03 Shtator 2020
Në kuadër të përgatitjes së programit dhe planit të qeverisjes alternative, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti ka mbajtur një takim virtual me ekonomistin e njohur Ha-Joon Chang nga Universiteti Cambridge në Britani të Madhe....
Lajme13 Gusht 2020
Fondet e grumbulluara nga privatizimi i ndërmarrjeve shoqërore në Kosovë, nuk mund të shfrytëzohen pa ndonjë vendim paraprak nga Qeveria e Kosovës për rimbursim të kreditorëve potencialë, vlerësojnë ekspertë për çështje ekonomike. Kreditor potencial mund...
Bota/Rajoni02 Gusht 2020
Që kur e mori postin, presidenti i SHBA-së, Donald Trump ka vënë vazhdimisht në shënjestër lidhjet mes SHBA-së dhe aleatëve të saj. Gjatë kësaj jave, ai e shkërmoqi një lidhje të tillë, duke e shpalosur...
Ekonomi28 Korrik 2020
Instituti GAP sot ka publikuar një raport ku ka analizuar përfitimet dhe dëmet e mundshme nga tërheqja parakohshme e kursimeve pensionale nga Trusti. Ky raport tregon se iniciativa e Qeverisë për lejimin e tërheqjes së...
Lajme28 Korrik 2020
Instituti GAP sot ka publikuar një raport ku ka analizuar përfitimet dhe dëmet e mundshme nga tërheqja parakohshme e kursimeve pensionale nga Trusti. Ky raport tregon se iniciativa e Qeverisë për lejimin e tërheqjes së...
Lajme22 Korrik 2020
Sot Qeveria ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, ku ndër të tjera është bërë e ditur se qytetarëve të Kosovës do tu mundësohet  tërheqja e kursimeve prej 10 përqind nga Trusti pensional. E pas këtij...
Lajme22 Korrik 2020
Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, ka kaluar projektligji për rimëkëmbje ekonomike. Me këtë projektligj, parashihet që qytetarët t’i tërheqin 10% nga fondi i trustit pensional. Pas këtij miratimi në Qeveri, ky projektligj...
Ekonomi17 Korrik 2020
Pritet të kalojë një periudhë disa javore para se në Kuvendin e Kosovës të hidhet në votim Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike, i cili vetëm të mërkurën e kësaj jave ka dalë në konsultim publik. Në...
Bota/Rajoni10 Korrik 2020
Pas takimit me presidentin e Francës, Emmanuel Macron, presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha se “njerëzit në Evropë dhe në botë do të jenë në gjendje të kuptojnë shumë” se cili është roli i cilës palë...
Bota/Rajoni16 Qershor 2020
NATO po kërkon detaje mbi vendimin e Presidentit amerikan Donald Trump për të shkurtuar numrat e trupave amerikane në Gjermani, tha të martën Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg. Trump, i cili ka kritikuar...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.